Sveži đus koji plaćate 300-400 dinara, mogao bi još više da poskupi: Loše vesti iz sveta
Drveće zaraženo bolešću proizvodi manje narandži nižeg kvaliteta i na kraju odumire
Upitna je budućnost soka od pomorandže (đusa) i njegove cene, jer zbog lošeg vremena i gadnih bolesti koje pogađaju citruse - i ova voćka trpi.
Poslednjih nedelja, cene na tržištu fjučersa soka od pomorandže, OJ (orange juice), premašile su 6 dolara po kilogramu.
Otprilike u ovo vreme prošle godine, cene su se kretale na nepuna 4 dolara za istu količinu. Porast cena je prvenstveno podstaknut slabim snabdevanjem citrusima širom sveta.
Na Floridi, koja obično proizvodi većinu sokova od pomorandže koji se konzumiraju u Americi, uragani Ijan i Nikol u jesen 2022, plus kasno zamrzavanje kasnije te godine, devastirali su useve koji su već proređeni.
Drveće zaraženo bolešću proizvodi manje narandži nižeg kvaliteta i na kraju odumire.
Krajem prošle godine, Ministarstvo poljoprivrede SAD predvidelo je da se u sezoni 2022-2023 na Floridi očekuje da proizvede 20 miliona kutija pomorandže - što je pad od 51% u odnosu na prethodnu godinu i najmanja količina proizvedena još od sezone 1936-1937.
Do jula, prognoza je još više pala. Prošlog meseca, USDA je saopštila da očekuje kako će Florida proizvesti tek 15,9 miliona kutija u periodu 2022-2023.
Ozelenjavanje citrusa "se pokazalo najveći izazov za uzgajivače citrusa", rekao je Metju Džojner, izvršni direktor Florida Citrus Mutual, trgovinskog udruženja, koji je sa puno nade dodao da se „nove metode lečenja za borbu protiv ozelenjavanja citrusa pokazuju efikasnim“.
U međuvremenu, Brazil i Meksiko, veliki međunarodni izvoznici, imaju svoje probleme zbog lošeg vremena.
Sa zalihama pogođenim olujom i bolešću, Sjedinjene Države sve više uvoze sa međunarodnih tržišta poput Brazila, konstatuje CNN, a cene su rekordno visoke u 2023, što je posledica, kako se navodi, "skučenog tržišta, sa manjom proizvodnjom od očekivane i malim zalihama".
(Telegraf Biznis)