Alarmantni podaci iz Evrope: Svaki treći Evropljanin preskače obrok, sede u hladnom stanu i ne leče se
Samo 15% kaže da je "samopouzdano" u pogledu rashoda i finansija
Skoro svaki treći Evropljanin preskače obrok iako oseća glad, odnosno 38% njih ne može da priušti tri obroka dnevno. Više od polovine Evropljana kaže da im se budžet pooštrio u poslednje tri godine, prema nedavnoj studiji. Rastuće cene gurnule su skoro jednu trećinu Evropljana u - kako opisuju - "neizvesnu" finansijsku situaciju.
Drugi evropski barometar o siromaštvu i nesigurnosti ispitao je Evropljane o njihovoj sposobnosti da kupuju i otkriveno je da je ona opala u poslednje tri godine, primoravajući većinu njih da preskaču obroke i pribegavaju teškim finansijskim izborima.
Od 10.000 anketiranih od strane Ipsosa za francuski Secours Populaire, 29% je reklo da je njihova finansijska situacija "nesigurna", a svaki neočekivani trošak bi doveo do gornje granice njihovog bilansa. Dodatno, skoro svaki drugi Evropljanin veruje kako se suočava sa visokim rizikom da zapadne u nesigurnu situaciju u narednih nekoliko meseci, podležući rastućim cenama i "relativno stagnirajućim" platama.
Stopa rizika od siromaštva za ukupno stanovništvo EU u 2021. iznosila je 17%, prema podacima Evrostata. Svaki četvrti Evropljanin opisuje svoju finansijsku situaciju kao "nesigurnu".
Samo 15% kaže da je samopouzdano i da ne oseća potrebu da obraća pažnju na svoje svakodnevne troškove.
Teške finansije, svakako, nameću i komplikovane izbore. Velika većina Evropljana je već morala da napravi kompromis u vezi sa svojim izborima, jer je inflacija prisutna već godinama i to na visokom nivou. Na primer, uprkos osećaju gladi, pojedini Evropljani ne kriju da moraju da preskaču obroke.
Skoro svaki treći Evropljanin rekao je da je preskočio obrok kada je gladan – a posebno velike brojke beleže Grčka i Moldavija. Ostali kompromisi koje ljudi prave odnose se i na to da ne pale grejanje, zajme novac ili se ne leče od zdravstvenih tegoba.
Istraživanje koje je sproveo JRF u junu pokazalo je da 5,7 miliona domaćinstava sa niskim prihodima u Velikoj Britaniji nema dovoljno novca za hranu, što je nazvano "jezivom novom normalom"
(Telegraf Biznis)