Dve države su presekle: Društvena mreža X zabranjena zbog ozbiljnih optužbi
Vlade Malezije i Indonezije suspendovale su pristup društvenoj mreži X, navodeći da platforma nije uspela da spreči širenje seksualnih deepfake sadržaja bez pristanka korisnika, što vlasti ove dve zemlje smatraju teškim kršenjem zakona i osnovnih ljudskih prava.
Malezijska Komisija za komunikacije i multimediju saopštila je da je od kompanije u vlasništvu Ilona Maska zahtevala konkretne mere za sprečavanje sadržaja koji je u suprotnosti sa domaćim zakonima. Kako odgovor X-a, prema navodima regulatora, nije rešio ključni problem, doneta je odluka da se platforma blokira dok se ne uvedu zaštitni mehanizmi koje komisija smatra prihvatljivim.
Sličan potez povukla je i Indonezija. Ministarka komunikacija i digitalnih poslova Meutja Hafid poručila je da država praksu seksualnih deepfake snimaka bez saglasnosti vidi kao ozbiljno kršenje dostojanstva građana i bezbednosti u digitalnom prostoru. Zabrana pristupa X-u stupila je na snagu tokom vikenda.
Pritisak na platformu ne dolazi samo iz ove dve zemlje. Ministarstvo elektronike i informacionih tehnologija Indije takođe je upozorilo X da se očekuje znatno odlučnija borba protiv ovakvog sadržaja. To je posebno važno za kompaniju, jer su Indija i Indonezija među najmnogoljudnijim državama sveta, a gubitak tih tržišta mogao bi imati ozbiljne posledice.
Ilon Mask je reagovao tvrdeći da stvarni razlog blokada nije zaštita korisnika, već pokušaj gušenja slobode govora. Ipak, Malezija, Indonezija i Indija već imaju dugu praksu privremenih ili trajnih zabrana onlajn servisa koji, prema proceni vlasti, ne poštuju lokalne propise ili šire neprimeren sadržaj.
Ovaj slučaj dodatno otvara pitanje odgovornosti velikih društvenih mreža u eri AI generisanog sadržaja, ali i toga koliko su platforme spremne da se prilagode zakonima različitih država kako bi zadržale pristup ključnim tržištima.
(Telegraf Biznis)