Da li proučavate etikete kada kupujete odeću? Evo na šta da obratite pažnju

 ≫ 
  • 1

Mali simboli koji se nalaze na etiketi bio kog odevnog predmeta nisu sugestije. Oni predstavljaju uputstvo za čuvanje odeće, i ako ih ignorišete - boja na vašoj odeći nakon pranja može da izbledi ili da se izgubi.

Cnet predstavlja najčešće simbole na etiketama i objašnjava njihovo značenje kako biste efikasnije prali svoj veš.

Simbol kade

Foto: Vecteezy

Ova ikonica predstavlja kadicu sa vodom. Ako je vidite na etiketi, to znači da se taj komad odeće može prati u mašini. Ako je ovaj simbol precrtan, onda se taj odevni komad ne može prati u mašini i najverovatnije mora da se čisti na suvo. Zvuči jednostavno, zar ne? Ali, ova ikonica dolazi sa mnogo dodatnih oznaka.

1) Ako se unutar kadice nalazi broj, on označava maksimalnu temperaturu na kojoj možete prati taj komad odeće. Tačke unutar kadice takođe pokazuju temperaturu. Jedna tačka označava pranje u hladnoj vodi, dve tačke u toploj vodi, a tri tačke predstavljaju vruću vodu. Ako ispod kadice ne stoji linija, to znači da bi odeća trebalo da se pere normalnim ciklusom pranja (dug ciklus pranja sa visokim brojem obrtaja).

2) Ako ispod kadice stoji jedna linija, to znači da bi veš trebao da se pere u toploj vodi, na srednjoj brzini obrtaja i na kraju da se veš ispere u hladnoj vodi kako se ne bi izgužvao. Dve linije ispod kadice označavaju da se taj veš mora prati u "nežnom" ciklusu. Ovaj tip pranja predstavlja sporo tumbanje, najčešće delikatne odeće, na niskoj temperaturi. Ruka u kadici znači da se taj komad mora oprati na ruke.

Simbol pegle

Foto: Vecteezy

Ako vidite simbol pegle na etiketi, to znači da taj komad odeće možete da opeglate, a ako je pegla precrtana, ne smete. Naravno postoje i varijacije.

Tačkice unutar pegle označavaju jačinu kojom određena tkanina sme da se pegla. Ako vidite jednu tačku unutar pegle, to znači da je pre peglanja podesite na nisku temperaturu. Dve tačke predstavljaju peglanje na srednjoj temperaturi, a tri tačke - visoku temperaturu koja se najčešće koristi za peglanje pamuka ili posteljine.

Simboli za sušenje veša u mašini

Foto: Vecteezy

Simbol za sušilicu je kocka sa krugom unutra, ali ponekad može biti i samo krug. Ako vidite da je ovaj simbol precrtan, tu odeću ne smete da sušite u mašini za sušenje. Ako je, ipak, stavite da se suši, ta odeća može da se skupi ili da se ošteti.

Ponovo obratite pažnju na tačke. Simbol za sušenje sa tačkom u sredini znači da se odeća može sušiti na normalnom programu za sušenje. Dve tačke znače da se odeća može sušiti na visokoj temperaturi. Prazan krug znači da možete postaviti temperaturu koju želite, jer ta odeća nije osetljiva.

Povedite računa i o tome da li je ikona obojena ili ne. Ako vidite obojeni simbol, to znači da tu odeću morate sušiti bez zagrevanja.

Simboli izbeljivača

Foto: Vecteezy

Mnogi ljudi jednostavno pretpostave da svi beli komadi odeće mogu da idu uz izbeljivač. Međutim, to je zabluda.

Samo prazan beli trougao znači da možete da koristite izbeljivač, ali trougao sa linijama znači da bi trebalo da koristite izbeljivač bez hlora. Obojen i precrtan trougao znači da nikako ne smete da koristite izbeljivač.

Simboli za hemijsko čišćenje

Foto: Vecteezy

Krug sa slovom unutra znači da taj komad odeće treba da se čisti na hemijskom čišćenju. Ono govori radnicima na koji proces čišćenja treba da stave vaš veš. Vi ne morate da znate šta znače ovi simboli, ali je bitno da znate da su za hemijsko čišćenje.

Video: Anketa: Šta se najviše kupuje za Crni petak

(Telegraf Biznis/K.B.)

Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DARKO 100%

    4. februar 2020 | 20:02

    Mene interesuje samo dali je 100%pamuk,jer nema boljeg materijala za telo od njega

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>