Banaka u Srbiji možda ima previše, ali fali nam jedna koja bi promenila srpske gazde. O čemu je reč?
Naša preduzeća, naročito ona mala i srednja (MSP) teško se odlučuju na to da prikupe dodatna sredstva putem IPO (inicijalne javne ponude).
Iako je trend u svetu, da se prvo preduzeće odrekne dela vlasništva i putem javne ponude obezbedi sredstva koja su najčešće potrebna za ulaganje i širenje poslovanja, kod nas je to gotovo po pravilu poslednja opcija i prvo se "trči" za zajam.
Jedan od razloga jeste i mentalitet na ovim prostorima i to što vlasnici kompanija, posebno onih porodičnih teška srca pristaju da se odreknu dela upravljanja.
Dodatna prepreka jeste i to što kod nas ne postoji banka, velika investiciona, koja je stacionirana ovde, a koja je spremna da u jednom trenutku otkupi celu emisiju obveznica nekog preduzeća. Taj rizik obično se deli u svetu. Kod nas bi, osim za MSP, takva jedna banka bila posebno važna za startape.
Istina, a to su potvrdili i iz Narodne banke Srbije za naš portal, prema važećem normativnom okviru, banka koja je osnovana u Republici Srbiji, u skladu sa zakonom koji uređuje banke i zakonom koji uređuje tržište kapitala, može pružati jednu ili više investicionih usluga i aktivnosti. S tim u vezi, banke koje trenutno posluju na domaćem tržištu već pružaju niz različitih investicionih usluga i aktivnosti.
Ali nema te, koja bi mogla da genereše ceo rizik.
Zakon o bankama ne pravi posebnu podelu banaka prema kriterijumu bankarskih poslova koje banka obavlja, već dozvoljava da banke u zavisnosti od opredeljenja svojih poslovnih politika, obavljaju sve ili samo pojedine poslove koji su zakonom utvrđeni kao bankarski, objašnjavaju u NBS.
- Svakako, poslovni ambijent i investiciona klima u Republici Srbiji podsticajno deluju na privlačenje budućih investicija, tako da se osnovano može očekivati i značajnije interesovanje za pružanje usluga tzv. investicionog bankarstva, čemu nedvosmisleno pogoduje i važeća zakonska regulativa - ističu u našoj centralnoj banci.
Neke naznake u tom smislu pojavile su se i na ovogodišnjem Davosu. Srpski i japanski timovi, naime, razgovarali su o tome kako Japanska banka za međunarodnu saradnju može da otvori investicioni fond u Srbiji, a posebno u oblasti inovacija i upravo startap kompanija.
(V.B.)
Video: Lučić: Telekom će imati manje troškove za sportske sadržaje,dolazak PPF važan za SRB
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mako
Nesreča je što su na jednu našu , deset stranih i kapital nam uzimaju legalno . Nema napretka dok je ovako stanje .
Podelite komentar
Cvrle
Treba angazovati Dinkica za savetnika jer on sigurno zna kako da se resi problem😂😂😂
Podelite komentar