Napravljen prvi korak ka reformi Srbijagasa: Evo kako je prošao sastanak Radne grupe i Bajatovića
Cilj reforme su bolji uslovi snabdevanja gasa i jeftiniji gas za građane
U Vladi Srbije danas je održan prvi sastanak Radne gupe resornog ministarstva i direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića.
Državna sekretarka u Ministarstvu rudarstva i energetike, Jovanka Atanacković, kaže da je cilj reforme da gasna industrija postane moćna, velika i jaka i da dovede do bolje, ali i jeftinije usluge za građane. Dodaje da je taj sastanak bio uvod u realizaciju aktivnosti i zaključaka vlade.
Navela je da je cilj da preduzeća koja se bave gasnom industrijom, Srbijagas, Transportgas i Distribucijagas, najpre da funkcionišu u skladu sa Zakonom o energetici i drugim propisima, da imaju licence u skladu sa zakonom i da rade taj posao kao delatnost od opšteg interesa što je, naglašava, najvažnije za građane.
- Cilj je da gasna industrija mora da krene napred, ne može više da stoji u delu gde nema licenci, gde obavljaju delatnost neka društva koja nisu sertifikovana - rekla je Atanackovićeva.
To je, napominje, obaveza ne samo po zakonima Srbije, nego i obaveza prema Energetskoj zajednici zbog čega je, kaže, Srbija pretprela u poslednje vreme i određene postupke pred Energetskom zajednicom.
- To više nije stanje koje treba da se toleriše. Potpredsednica vlade, Zorana Mihajlović, i njen tim rade na tome da se ovo sprovede, da gasna induistrija postane moćna, velika jaka i da sve ono što radimo dovede do bolje, ali i jeftinije usluge za građane - kaže Jovanka Atanacković.
Smatra da će se kroz sve vrlo jasne reforme koje će proći Srbijagas, Transportgas i Distribucijagas, postići cilj, a to su bolji uslovi snabdevanja gasa i jeftiniji gas za građane.
- Ono što je važno i što je poruka sa sastanka za sve je da niko ne može tome da se protivi, niko ne može da spreči sprovođenje odluka vlada i niko neće stati tome na put - navela je i naglasila da odluke vlade moraju da se poštuju.
Kaže da će na sledeći sastanak direktor Srbijagasa i ostalih preduzeća iz sektora doći sa svojim saradnicima i da će biti formirana radna grupa Vlade koja će pratiti realizaciju planiranih aktivnosti.
- Verujemo da će sve to biti sprovedeno. To je naš zadatak, naša obaveza kao ministarstva koje treba da vodi računa o energetici. Krajnje je vreme da se energetska bezbednost, i kada je u pitanju gas, sprovode na način koji će biti mnogo bolji za naše građane - zaključila je Atanackovićeva.
Pomoćnik ministarke energetike zadužen za naftu i gas, Saša Stojanović, kaže da je za njega bilo iznenađenje da je Bajatović na današnji sastanak došao bez svojih saradnika, ali je, dodaje, imao opravdanje da se trenutno nalaze u fazi realizacije i puštanja u rad Balkanskog toka.
- To jeste veliki posao, imaju dosta aktivnosti koje su vezane za razgovore i pregovore sa bankama. U tom smislu se na neki način nije izvinio, ali je objasnio zašto nije bilo mogućnnosti da dođe sa saradnicima - kaže Stojanović. Navodi i da je na današnjem sastanku bilo reči o planu vlade koji je Srbijagas dobio pre nekoliko dana.
- Na današnjem sastanku prodiskutovali smo o samom planu, zatražili su malo vremena da ga prouče. Dostaviće, po dogovoru sa sastanka, saradnike i predstavnike Srbijagasa. Ovo je projekat i proces koji zahteva interakciju i nije ga moguće jednostrano sprovoditi - kaže Stojanović.
Naglasio je da niko ne moze da odbije spovođenje vladinog plana i da je Bajatović svestan da mora da se realizuje odluka Vlade.
- Dostaviće u toku dana predstavnike za Radnu grupu vlade koja će biti formirana iduće nedelje, u kojoj će biti i predstavnici Republičke direkcije za imovinu, katsatra, mnistarstva privrede i finansija, Agencije za energetiku, svih onih institucija koje će sprovesti i koje su na različite načine iz okvira svojih ovlašćenja zadužene da prate realizaciju ovog procesa - rekao je Stojanović.
Objasnio je da je proces restrukturiranja veoma složen, i da sva težina realizacije u najvećoj meri leži na poslovodstvu i menadžmentu Srbijagasa.
- Oni su ti koji moraju da sprovedu ovaj plan i oni su ti koji moraju da izvedu organizaciju ljudstva u okviru svojih zaposlenih u okviru preduzeća, sa zaduženjima, kako bi mogle da se sprovedu aktivnosti koje su predviđene planom - rekao je Stojanović.
Na sastanku su se, kaže, saglasili da nema puno neslaganja, i da ni predstavnici Srbijagasa nemaju negativnih kometara u odnosu na tačke plana.
Ono što je bila obaveza do kraja ove godine za Srbijagas, navodi Stojanović, a što će svakako biti urađeno do prve polovine januara 2021. jeste usklađivanje svih osnivačkih akata Srbijagasa sa Zakonom o javnim preduzećima i odlukom koju su doneli 2017. ali po njoj nisu postupili.
- To bi trebalo da urade početkom januara - kaže Stojanović i navodi da do sledećeg sastanka predstavnici Srbijagasa treba da sagledaju kako će sprovesti ono što se tiče donošenja odluka Nadzornog odbora o povećanju osnivačkog kapitala u preduzeću Transportgas.
- Rokovi su nesporni. Niko od nas nema mandat ni mi, ni Srbijagas, da dovodi u pitanje odluku i zaključke vlade. To je jasno svima i to je jasno bilo rečeno Bajatoviću i on je izašao sa tim uverenjem - kaže Stojanović.
Naveo je da se prvi put danas sreo sa Bajatovićem i da su zatražili da uspostave komunikaciju koja je primerena u odnosima koje definišu zakoni o ministarstvima i o javnim preduzećima kako bi se omogućilo da se reše svi izazovi koje proces restrukturiranja donosi sa sobom.
Video: Naftaši se ubrzano digitalizuju
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
vlajko
Bravo Zorana to je trebalo davno napraviti
Podelite komentar
Mile
Ova gospodja kojoj niko nista ne sme u Srbiji ,pokazuje svoju moc Bajatovicu koji je pokusao da joj se suprotstavi
Podelite komentar
Lola
Jaooooj Danica ima primanja 770000 A narod nema šta da jede. Kradu gas od gradjana i plaćaju neradnike. Sramota da vidimo dokle će.
Podelite komentar