"Ona će otići na porodiljsko": Žene u Srbiji su slabije plaćene, a obrazovanije od muškaraca
Republički zavod za statistiku je izneo podatke da u Srbiji ima 180.000 više žena nego muškaraca, ali da se one teže zapošljavaju, lakše otpuštaju i imaju manju platu od muških kolega.
Jaz među polovima, posebno u poslovnom domenu, dublji je otkako je nastupila pandemija - ne samo kod nas, već i u svetu. Žene su bile prve "na udaru", kada su firme donosile odluke da smanje broj zaposlenih zbog krize.
Zanimljivo je da su žene u Srbiji, ne samo brojnije, već i obrazovanije od muškaraca. Prošle godine na fakultet je upisano 33.000 više devojaka, a takođe je, u poređenju s muškarcima, diplomiralo skoro 8.000 više pripadnica lepšeg pola.
Ipak, u Srbiji radi 360.000 više muškaraca nego žena. Oni primaju i 8,8 odsto veće zarade u odnosu na svoje koleginice. Da bi žena nadoknadila tu razliku u primanjima, morala bi da radi 35 dodatnih dana godišnje.
U svetu je situacija manje-više ista. U korporativnoj Americi su razlike čak i izraženije. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti kod nas, Brankica Janković, navela da je "ne iznenađuju podaci istraživanja, jer se kao poverenica kroz praksu susreće sa žalbama žena koje se i najviše žale upravo zbog nemogućnosti zapošljavanja".
Kažu da je u glavama poslodavaca i dalje istao misao: "Ta žena će otići na porodiljsko odsustvo". Jankovićeva dalje objašnjava i da ženu koja traži posao - poslodavac ne može da pita da li je udata, da li ima ili planira decu.
- To nije ni od kakvog značaja za obavljanje posla. Meni je besmisleno da mladu ženu od 25, 26 godina pitate da li planira porodicu i bebu. Mnogi poslodavci su naučili da ne smeju da postavljaju to pitanje - ocenjuje ona i dodaje da su žene u bolje plaćenim strukama - u manjini.
- Žene mnogo više rade u zanimanjima koja su slabije plaćena, recimo, zdravstvo, socijalna zaštita. Videli smo koliko su te delatnosti bitne, i nadam se da će se ta zanimanja u budućnosti mnogo više ceniti. Nadam se da ćemo dobiti jedan balans, jer nigde rodni disbalans nije dobar, ni u kom zanimanju - ocenjuje poverenica.
Govoreći o zapošljavanju, navodi da imamo veliki rodni jaz, naročito u kategoriji žena koje imaju više od 55 godina. Među njima, samo 40 procenata radi.
- Mnogo je teže naći posao već posle 45 godine, jer neki poslodavci vas doživljavaju kao starije radnike, a ne kao ljude koji su upravo u periodu života kad mogu da daju svoj maksimum - ocenjuje Jankovićeva.
Video: Deset atipičnih zanimanja za žene: Od kamiondžijke do detektivke
(Telegraf Biznis)
Video: Skupština počela rad minutom ćutanja za stradale u NS i Dragana Markovića Palmu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Miki
U Italiji, zemlji EU, mesec dana pred porođaj i dva meseca posle porođaja je bolovanje, ostalo se radi! Kod nas 8 meseci trudničko, održavanje,posle 12 meseci porodiljsko, pa nega deteta....pa idite u EU!!
Podelite komentar
Oki
Davite vise jel racunate i ove fakultete od petka do srede.....da ima sposobnih zena ima al fizicki tesko...i nikada neki poslovi nece biti za zene al ajde kod nas kao moze....
Podelite komentar
Veliki
Otići će na porodiljsko??? Ala će se usrećiti, 29000,00 din, ni minimalac, bruka, cirkus.
Podelite komentar