Kina ekonomski sve jača: Može li do 2035. da svrgne SAD sa trona?
- Kina ima dobre šanse da udvostruči veličinu svoje ekonomije do 2035. godine - i da na tom putu nadmaši SAD kao najveću svetsku ekonomiju - rekao je ekonomista iz Banke Amerike.
Dok Kina teži da postane naprednija država, to je donekle i potvrdio njen predsednik Si Đinping: rekao je u novembru da je moguće udvostručiti bruto domaći proizvod i prihod po stanovniku do 2035.
Dupliranje kineskog BDP-a zahteva prosečni godišnji rast od 4,7% u narednih 15 godina - neki analitičari su skeptični prema toj proceni. Ali, Helen Kiao, šefica odeljenja " Asia economics" pri kompaniji "BofA Global Research", kaže da će neke mere reformi pomoći Kini da stigne do tog cilja.
Kako CNBC dalje piše, prema stavu Kiao, mimo udvostručenja BDP-a, azijski ekonomski gigant nadmašio bi SAD kao najveću svetsku ekonomiju oko 2027. do 2028. godine.
Kina je bila jedna od retkih ekonomija na globalnom nivou koja je rasla u 2020. godini, uprkos izazovima koje je donela pandemija kovid-19. Zvanični podaci pokazuju da se kineska ekonomija prošle godine povećala za 2,3%, a Međunarodni monetarni fond je Kini ove godine prognozirao rast od 8,1%.
U međuvremenu, američka ekonomija se u 2020. godini smanjila za 3,5%, pokazuju najnovije vladine procene. MMF je rekao da bi američka ekonomija u 2021. mogla da poraste za 5,1 odsto.
Zabrinutost zbog kineskog rasta
U izveštaju objavljenom ranije ovog meseca, Kiao se pozabavila zajedničkom zabrinutošću koja bi Kinu omela u ostvarivanju ekonomskih ciljeva do 2035. godine. Navela je tri razloga koje skeptici često navode: staro stanovništvo Kine, visok odnos duga prema BDP-u i model investicionog rasta koji nije održiv.
Ta zabrinutost će usporiti - ali ne i eliminisati - ukupnu putanju rasta Kine, navodi se u izveštaju. Nove reformske mere usmerene su na stabilizaciju duga i inicijative za dalju urbanizaciju i otvaranje sektora usluga.
Ipak, put Kine do cilja do 2035. godine nije bez rizika, kaže Helen Kiao za CNBC. Dodaje da, čak i ako Kina realizuje reforme kako je obećala, postoji mnogo faktora koje zemlja ne može da kontroliše.
Tu su, recimo, dodatne tenzije između Vašingtona i Pekinga, kao moguća pretnja kineskom ekonomskom rastu. Američko-kineske tenzije eskalirale su tokom mandata bivšeg predsednika Donalda Trampa i postale jedna od najvećih pretnji globalnoj ekonomiji pre pandemije.
Video: Spektakularnim vatrometom otvoren Kineski festival svetla
(Telegraf Biznis)
Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ffm
Kinezi su odavno na vodecem mestu samo se cifre manipulisu kao i kod Korone na primer ili Jasenovac odjednom samo 70.000 zrtava, sta reci
Podelite komentar
Vuk
Pa smenila je Kina prošle godine Ameriku. Tako je pisala srpska štampa. A po čemu je Amerika jaka??? Najzaduženija zemlja na svijetu, štampa pare a inflacije nema, da, pare bez pokrića, pravdajući se da menja stare novčanice...?!
Podelite komentar
Putin R.S
Oni su ih vec prestigli, samo sto to ne prizna zapad.
Podelite komentar