Koliko se u proseku zadužimo kada uzmemo stambeni kredit?
Gledajući međugodišnje, stanovništvo se kreditno zadužuje brže nego pravna lica
Prosečan dug po stambenom kreditu na kraju februara iznosio je 3,5 miliona dinara, a docnja u otplati tih kredita 0,9 procenata, navodi se u izveštaju Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije.
U ukupnom kreditnom dugu stanovništa, 47 procenata čine gotovinski, a 40 posto su stambeni i krediti za adaptaciju. Poljoprivredni krediti su 6,5 procenata, potrošački 1,4 posto a ostali krediti 5,1 posto.
U ukupnom kreditnom dugu docnja je 3,4 procenata, dok po osnovu kredita stanovništva ona iznosi 2,3 posto, a obe docnje manje su nego na kraju prošle godine. Ukupan kreditni dug iznosi 2.893 milijarde dinara i veći je za 12,3 posto nego u februaru 2020. godine, dok je za 1,9 posto veći nego krajem januara 2021. godine.
Gledajući međugodišnje, stanovništvo se kreditno zadužuje brže nego pravna lica, rast je 13,6 procenata odnosno gotovo 155 milijardi dinara. Kod kredita stanovništva međugodišnje najveći rast od 20,8 procenata imali su potrošački krediti, a slede stambeni, poljoprivredni i gotovinski krediti.
Krajem februara u Srbiji je bilo 7,88 miliona tekućih računa za 5,38 miliona korisnika. Iznos dozvoljenog prekoračenja, gledajući međugodišnje, bio je manji za 5,9 procenata, a broj tekućih računa u docnji manji je za 0,4 posto. Na kraju februara, bilo je 1,31 miliona kreditnih kartica sa 1,03 miliona korisnika.
Međugodišnje gledajući, iznos odobrenog limita manji je za 1,1 posto, iznos u korišćenju u padu je od 7,9 procenata a broj kreditnih kartica u docnji veći je za 17,8 posto.
Video: Kako građani Srbije mogu da zaštite lične podatke?
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Čiča
Pa ovako. Uzmeš kredit u trdesetoj. Isplatiš u 55. Život prošao. Ako izgubiš posao izgubio si sve. A za 25 g verovatno hoćeš. Bolje je da imate tetku u Kanadi. Nekako je lakše. Ali Tita više nema.
Podelite komentar