Ručna izrada, 131 litar mleka, renome i platnena tkanina: Otkrivamo zašto je parmezan tako skup
Italijanska vrsta tvrdog granularnog sira, poznatija kao parmezan, potiče iz okoline Parme i opšte je poznato da košta papreno.
Zapravo, naziv "Parmigiano-Reggiano" dozvoljeno je koristiti samo za sir proizveden u provincijama Parma, Ređo Emilija, Modena, Bolonja i Mantova, i to pod nadzorom ovlašćenog tela za kontrolu i zaštitu kvaliteta i porekla.
Treba pomenuti i da se reč "parmezan" koristi da označi tzv. falsifikate ovog originalnog sira, odnosno onog koji nije proizveden u pomenutim italijanskim lokacijama.
Možda niste znali, ali na tržištu nije dozvoljeno koristiti ime "parmezan" - i to više od 10 godina unazad, otkako je Italijana nakon godina i godina sudske borbe, dobila presudu u svoju korist.
Ipak, svi znamo na koji sir mislimo, i sada nas prvenstveno zanima zašto je tako skup? U Italiji bez njega ne mogu da zamisle pastu, i on je sastavni deo ishrane, ali našim građanima baš i nije pristupačan.
S druge strane, takođe ne treba mešati već gotov rendani parmezan u keseci, sa onim klasičnim u komadu, jer je razlika u ukusu velika. Za oko 200 grama parmezana u komadu, sa 32% mlečne masti, potrebno je izdvojiti oko 700 dinara, dok kilogram kačkavalja (bez akcije) košta u proseku 1.000 dinara pa naviše.
Oko 2.600 dinara, recimo, koštaju dva kilograma parmezana u domaćim marketima, dakle, cena je svakako niža kada se uzima veća količina proizvoda. Opet, daleko viša od "klasičnog kačkavalja".
Čist luksuz
Jedan ogroman kotur (88 kg) sira "Parmigiano-Reggiano", dakle, onog iz Parme - može koštati i više od 1.000 dolara. Ali, nemoguće da je cena opravdana samo zbog ukusa, zar ne? Evo šta još krije popularni sir.
Najpre govorimo o renomeu, tj. tradiciji i specifičnoj proizvodnji koja nastaje na tako malom prostoru Italije. Ali, zašto je ovaj region jedino mesto gde se može napraviti "Parmigiano-Reggiano"? Osvrćemo se na određene bakterije. Te dobre bakterije koje ima čuveni italijanski sir rastu samo u ovom delu sveta, što fizički onemogućava stvaranje ovog sira u njegovom pravom obliku - bilo gde drugde.
Na svetu postoji samo 329 mlekara koje mogu da naprave "Parmigiano-Reggiano", što utiče na povećanje cene.
Kako nastaje?
Monasi su ovaj sir pravili još u srednjem veku, i to na isti način kao danas. Čine ga 3 sastojka: mleko, so i sirište. Za jedan kotur je potreban čak 131 litar mleka, a generalno je i opšte poznato da u nekim zemljama dolazi do nestašice mleka, usled pojačane potražnje. To može uticati na rast cene ne samo parmezana, već i putera.
Radnici ovaj sir ručno izrađuju, mešanjem sastojaka, razdvajanjem na skute, kuvanjem sira 5 minuta kako bi ubili loše bakterije i odvojili vodu i formirali ga u kotur. Formiranje "točka" uključuje više radnika i lanenu krpu, koja ga podiže iz tečnosti. Sir se prebacuje u kalupe, a platnena tkanina se zamenjuje na svaka 2 sata.
Vreme je novac
Na koturove se utisne šablon "Parmigiano Reggiano", kako bi se napravila autentična šara. Zatim se uranjaju u salamuru oko 19 dana, da odstoje. Većina stoji netaknuta na policama, oko dve do tri godine.
Međutim, neki su "stari" čak 10 godina, zbog postizanja jačeg ukusa i više cene. U Italiji, ova industrija vredi nekoliko milijardi dolara.
Video: Čokoladna krofna ide u zaborav: Oko 110 evra vam treba da doživite zlaćanu eksploziju u ustima
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Olja trst
Mnogo dobar samo original.
Podelite komentar
baba smilja iz darosave
najbolji sir je manchego
Podelite komentar
damir
Imaju i parmezan sa tartufima
Podelite komentar