Nemačka u trci za litijum: Šolc putuje u Ameriku da obezbedi rudu
Nemački kancelar Olaf Šolc nada se da će njegov put u Južnu Ameriku ovog vikenda pomoći Berlinu da obezbedi dodatne zalihe litijuma potrebne nemačkim automobilskim gigantima za baterije za električne automobile.
Šolc, koji će se kasnije susresti sa predsednikom Čilea Gabrijelom Borićem u Santjagu, želi veći udeo litijuma za najveću evropsku ekonomiju, rekli su izvori upućeni u ovo pitanje, preneo je Blumberg.
Deo nemačke strategije je da se na lokalnom nivou obezbedi više proizvodnih proces, kao i da se pomogne da ekstrakcija i prerada budu manje štetni po životnu sredinu, dodali su izvori Blumberga.
Nemačka vlada namerava da ponudi Čileu sporazum koji bi bio unosniji nego onaj koji imaju sa Kinom, naveo je izvor.
Čile je drugi najveći snabdevač litijuma na svetu, iza Australije, i veći deo proizvodnje ide u Kinu, navodi Blumberg. U Buenos Ajresu, Nemačka i Argentina su u subotu potpisali memorandum o razumevanju, sa namerom da se Berlinu omogući pristup bogatim izvorima litijuma.
Nakon sastanka sa argentinskim predsednikom Albertom Fernandezom, Šolc je rekao da je protiv "politike koja služi samo interesima one zemlje koja želi da sama prerađuje robu".
Šolc je danas direktno nazvao Kinu ''nemačkim rivalom na globalnom tržištu robe''.
"Postoje države koje smatraju da sav sirov materijal dolazi iz Kine, ali to nije tačno. Mnoge sirovine dolaze, recimo, iz Argentine i iz Čilea, šalju se u Kinu i tamo se prerađuju, pa prodaju. Zar se prerada ovih materijala, koja otvara hiljade radnih mesta, ne može premestiti u one zemlje odakle ti materijali dolaze", upitao je Šolc.
Blumberg navodi da će kasnije, tokom posete Santjagu, Šolc poslati sličnu poruku.
Poslednja stanica na južnoameričkoj turneji Šolca biće Brazil, gde će se sastati sa predsednikom te zemlje Luizom Ignasijom Lulom da Silvom.
Video: Senjski Rudnik najstariji je rudnik mrkog uglja u Srbiji: Živi svedok hleba sa sedam kora
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zac
Neka mu je sretan put.
Podelite komentar
Šumadinac
Imate i vi litijuma kod vas koliko hoćete pa što ga ne kopate... Aha...važi... Znate koja je to ekološka katastrofa pa sve tražite da se kopa što dalje od očiju nemaca da ne vide kakva je to muka za prirodu.
Podelite komentar
Bg
Ide u Čile, a u Nemačkoj veće zalihe nego tamo...hmmm. Koliko ljudi će da ostane bez svojih imanja, kuća, života u Čileu?!!!! Demokratija je to.
Podelite komentar