Prva godišnjica pokretanja brzog voza Beograd - Novi Sad: "Uskoro nam stiže još kineskih kompanija"
Danas, 19. marta 2023. oko 11 časova, obeležena je prva godišnjica puštanja u saobraćaj brze pruge Beograd - Novi Sad, u okviru međunarodne pruge od Beograda do Budimpešte.
Svečanost se odvija u Novom Sadu, u prisustvu premijerke Ane Brnabić, kao i ostalih zvaničnika, a među njima su ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić, predsednik Skupštine AP Vojvodine, Ištvan Pastor, predsednik Pokrajinske Vlade, Igor Mirović, gradonačelnik Novog Sada, Milan Đurić, ambasadorka Kine u Srbiji, Čen Bo, predstavnici kompanije "China Railway International co", najavljeno je iz Vlade Srbije.
Inače, Ana Brbanić je danas, malo posle 10 časova, vozom "Soko" krenula iz stanice Beograd centar u Prokopu za Novi Sad. Deonicu od Beograd Centra do Stare Pazove, u dužini od 34,5 km, gradio je konzorcijum kineskih kompanija "China Railway International co" i "China Communications Construction Company".
Ana Brnabić je danas navela da Srbija trenutno pregovara sa kineskim partnerima o nabavci do pet novih kompozicija brzih vozova. Ona je za Tanjug rekla da su sredstva za garancije za ovu svrhu već predviđena u budžetu za 2023. godinu i da se radi na dodatnom usaglašavanju standarda, jer Srbija mora da poštuje evropske standarde.
- Očekujem da dobijemo još najmanje dodatnih pet kompozicija a razgovaramo i sa drugim partnerima tako da očekujem da ćemo imati nove vozove - rekla je Brnabić.
Premijerka je svim prisutnima rekla da se o značaju ovog projekta moglo pričati satima.
- Za mene, kao predsednicu Vlade, prošle godine na današnji dan obeležena je jedna nova prekretnica u daljem razvoju Srbije, kao onda kada smo pustili Koridor 10 u rad.
- Pokazali smo da možemo i umemo da gradimo auto-puteve kroz Srbiju... Tako smo isto pokazali sa brzim prugama. Mnogi nisu verovali u to. Ali, danas, kao što to obično biva posle takvih prekretnica - znamo da možemo. Znamo da možemo da završimo prugu uskoro do Mađarske, danas znamo da ćemo nastaviti brzu prugu i do Niša i do Preševa.
Prema rečima premijerke, pruga do Budimpešte biće gotova do kraja 2024, a do Subotice ćemo uskoro putovati sat vremena i 18 minuta. Ona je sutra ponovo u Novom Sadu, gde se obeležava dve godine od osnivanja Instituta za razvoj veštačke inteligencije Republike Srbije.
Odnos Kine i Srbije
Brnabić se osvrnula i na, kako kaže, "čelično prijateljstvo dve zemlje".
- Mi smo 2022. ostvarili ili dostigli ukupni nivo robne razmene od 6 milijardi dolara između Kine i Srbije, a naš izvoz u Kinu je na maksimalnom nivou - milijardu i 160 miliona dolara. Dakle, 152 puta je veći nego pre 10 godina.
- Trenutni prioritet je dovođenje još kineskih investicija i povećanje obima razmene u oblasti usluga, kao i trgovine, IKT-a.
- Povodom prve godišnjice otvaranja ove deonice, mi smo se zajedno sa zvaničnicima i prijateljima iz medija ukrcali na voz i ponovo okupili, kako bismo proslavili dostignuće ovog projekta. Zahvalio bih se svima, pre svega Vladi Srbije i srpskom narodu - rekao je predsedavajući kompanije "China Communications Construction Company" na samom početku svečanosti.
Dodaje da je brza pruga Beograd-Budimpešta važan deo modernizacije u izgradnji Srbije, a takođe i ključni projekat pojasa i puta koji zajedno grade Kina i zemlje Istočne i Centralne Evrope.
Podsećamo da je tunel i vijadukt "Čortanovci" predstavljao tada najveći infrastrukturni i investicioni železnički projekat u ovom delu Evrope.
Kako kaže, uz podršku ambasade NR Kine u Srbiji i relevantnih organa kineske vlade, organizovan je seminar o izgradnji, eksploataciji i održavaju ove pruge, "gde smo kroz prenošenje bogatog kineskog iskustva, obučili profesionalna lica za rad i održavanje pruge za velike brzine".
Milan Đurić, gradonačelnik Novog Sada, rekao je da je "crvenim slovima upisan današnji dan, 19. mart, 2022. godine", kada je ubeležen u "istorijskom kalendaru Srbije i Novog Sada".
- Ponosni smo što se od marta 2022. do sada, ovim vozom prevezlo blizu 3 miliona putnika - rekao je Đurić. Podvlači da se nastavlja ulaganje u infrastrukturu, te da nas sada deli samo "nekoliko vagona" do Budimpešte.
Kako je dalje naveo Igor Mirović, koji se takođe obratio prisutnima danas u Novom Sadu, "prijateljstvo između NR Kine i Srbije je čelično". Dotakao se i teme dolazaka novih kineskih kompanija u Vojvodinu, u narednom periodu.
Ambasadorka Čen Bo kaže da je deonica za ovih godinu dana dobro funkcionisala i da je još značajnije to koliko je putnika prošlo njome. Dodaje da je ova deonica simbol obostrane saradnje Kine i Srbije, navodeći da se ubrzava izgradnja deonice ka Subotici, kako od strane kineskih kompanija, tako i Vlade Srbije.
Video: Završen je promotivni period cena voznih karata za brzi voz „Soko“
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pop
Kad pre goninu dana..auu..a secam se kad je bilo 40 dana..
Podelite komentar
Mihajlo
A gde su srpske kompanije?
Podelite komentar