Slovenija uvodi dodatni porez bankama i to ne jednokratni
Slovenačka vlada predložiće dodatno oporezivanje banaka iznosu od 0,2 odsto njihove ukupne imovine, a banke bi taj dodatni porez plaćale sledećih pet godina, najavio je premijer Robert Golob.
Iz Ministarstva finansija pojašnjavaju da će prikupljeni novac od dodatnog oporezivanja banaka ići u Fond za obnovu Slovenije (SOS) iz kojeg će se pomagati stanovništvu i privredi, kao i da će se iz njega obnavljati infrastruktura oštećena u poplavama.
Država u pet godina planira da prikupi oko pola milijarde evra, a zakonski će to pitanje urediti u tzv. zakonu o obnovi koji će se baviti sistemskim merama za otklanjanje posledica najveće prirodne katastrofe u istoriji Slovenije koji bi trebalo da bude usvojen seldećeg meseca, piše Poslovni dnevnik.
Nakon što je italijanska premijerka Đorđa Meloni nedavno šokirala finansijska tržišta najavom dodatnog poreza, o takvom nametu se sve glasnije govori s obzirom na rekordne profite banaka.
Nema informacija hoće li to učiniti i zemlje regiona. Banke ove godine imaju ogroman skok kamatnih marži, dominantno jer su kamatne stope na depozite ostale praktično pri nuli, ali su se povećale kamate ECB-a na depozite.
ECB je prošle godine upozorio članice da se novac prikupljen dodatnim oporezivanjem banaka ne koristi za pokrivanje manjka državnog budžeta, već da se troši namenski, piše Delo.
Aktiva slovenačkog bankovnog sistema u prvom polugodištu iznosi 51,3 milijarde evra što znači da bi godišnje banke platile oko 100 miliona evra, a polovina tereta poreza pala bi na teret najvećih banaka, Nove Ljubljanske banke i Nove Kreditne banke Maribor.
(Telegraf Biznis)
Video: Šta je SWIFT i kako funkcioniše najzaštićeniji sistem međunarodnog bankarskog poslovanja?
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.