![Stefan Lazarević, Predsednik Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) Stefan Lazarević, Predsednik Američke privredne komore u Srbiji (AmCham)](https://xdn.tf.rs/2023/11/13/gm-4-670x447.jpg)
AmCham najbolji ambasador u privlačenju američkih investicija
AmCham u Srbiji snažno podržava ekonomsko povezivanje regiona, zašto je regionalna saradnja važna, šta su prepreke i šta nas na tom putu očekuje?
Zapadni Balkan je region velikih ekonomskih potencijala, kvalitetnih stručnjaka, prirodnih resursa, rastuće inovativne industrije, i cilj regionalnog povezivanja jeste razvoj tržišta na kome će se roba, usluge, kapital i kvalifikovana radna snaga kretati neometano. Stvaranjem jedinstvenog regionalnog ekonomskog prostora, sadašnji i potencijalni investitori dobiće pristup mnogo većem tržištu.
Uvažavajući važnost i ogromne prednosti ekonomskih integracija, AmCham Srbija posvećeno podržava sve inicijative za ekonomsko povezivanje zemalja u regionu, od Inicijative Otvoreni Balkan, preko CEFTA-e i Berlinskog procesa, do konačne integracije celog regiona u Evropsku uniju.
Samo u okviru Inicijative Otvoreni Balkan, na primer, rešavanje dugogodišnjih necarinskih barijera i prepreka ubrzalo je uvoz i izvoz prehrambenih proizvoda do 50 odsto, a direktni troškovi taksi i naknada smanjeni su do 80 odsto, što je zajedno rezultiralo uvećanjem obima trgovinske razmene u regionu Otvorenog Balkana za skoro 30 odsto.
Dakle, regionalne integracije snažan su motor ekonomskih promena i pravi put do Evropske unije, a na tom putu Srbija ima podršku i Sjedinjenih Američkih Država.
Ovo je period godine kada očekujemo AmCham-ovo trdicionalno godišnje istraživanje o uslovima poslovanja, kako kompanije članice ocenjuju reforme?
AmCham Srbija danas ima rekordan broj članica. Okupljamo više od 250 američkih, međunarodnih i domaćih kompanija koje su u Srbiju investirale preko četrnaest milijardi evra i koje zapošljavaju preko 100.000 građana. Kroz partnerstvo sa Vladom, više od 20 godina, radimo na unapređenju poslovne klime, promovišemo najbolje evropske i američke poslovne prakse i pružamo platformu za profesionalni razvoj članova u skladu sa potrebama privrede.
Kako bismo uvek bili konstruktivna podrška reformama, i na izvoru informacija o potrebama biznisa, AmCham više od deset godina sprovodi i objavljuje opsežno godišnje istraživanje o zadovoljstvu investitora poslovnom klimom u Srbiji i uskoro očekujemo rezultate najnovijeg istraživanja - „Jedanaesto prolazno vreme“.
U načelu, privreda je saglasna da su globalna geo-politička dešavanja ključni faktor nepredvidivosti. U svetlu globalne krize, u Srbiji kao najveću pretnju prepoznaju u inflaciji, nedostatku radne snage prelivanju recesije sa partnerskih tržišta, povećanju cene kapitala i političkoj nestabilnosti regiona.
Imajući u vidu globalnu neizvesnost, još je značajnije da se na unutrašnjem planu u svim reformskim procesima očuva predvidivost regulative i stabilnost tržišta. To konkretno znači da bi sve mere trebalo donositi pažljivo i u bliskoj saradnji sa privredom, uz što realniju procenu uticaja na dugoročno poslovanje. Ma koliko teške i nepopularne bile, reforme imaju bolji efekat na ekonomiju i građane, ako su donete planski i kao rezultat dogovora.
Koje smo zadatke na reformskom putu uspešno savladali, a na čemu je neophodno da i dalje radimo?
Svedoci smo poboljšanja poslovne klime, na primer na polju digitalizacije javne uprave i razvoju e-usluga za privredu i građanstvo, značajno je uloženo u infrastrukturu, održane su prve aukcije za dodelu tržišnih premija za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora i sl.
Posebno se izdvaja podrška ministarstva nadležnog za telekomunikacije i informacione tehnologije u brojnim incijativama na temu optimizacije javne uprave i digitalizacije regulative koje omogućavaju savremeno digitalno poslovanje. Uz najavu aukcije za 5G mrežu dobijamo okruženje za dalji, brži i snažniji razvoj digitalnih usluga, automatizaciju industrije i slično.
Sledeći značajan korak u podizanju atraktivnosti radnog okruženja u Srbiji bio bi potpuna digitalizacija radno pravne dokumentacije. Ukoliko želimo da privlačimo investitore u sektore visoke dodatne vrednosti, koji u praksi imaju fleksibilne politike rada van kancelarije, tražiti fizičko prisustvo zaposlenog na način kako je to bilo pre 30 godina, prosto je prevaziđen koncept.
Za pohvalu je i novi Zakon o planiranju i izgradnji Ministartsva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koji otklanja velike prepreke za investitore kojima su neizgrađene parcele više od deceniju stajale neupotrebljene, a čime se dodatno podstiču nove investicije, kao i razvoj građevinske industrije. Taj zakon već daje rezultata i pojedine kompanije pokreću nove investicije što će dovesti do povećanja obima poslovanja, ali i novog zapošljavanja.
Za naredni period očekuje nas veliki posao na polju zelene agende. Ministarstvo rudarstva i energetike pokazalo je da prepoznaje značaj koji zakonska regulativa ima u podsticanju kompanija da ulažu u smanjivanje svog karbonskog otiska, kroz individualna ulaganja u zelenu energiju za sopstvene potrebe. Nadamo se nastavku dijaloga u tom pravcu i obezbeđivanje neprekinutog, sigurnog pravnog okvira za sve kompanije koje sopstvenim sredstvima olakšavaju zelenu tranziciju koja je pred nama na putu ka EU.
U pojedinim oblastima prepoznajemo želju za unapređenjem, ali nažalost određene promene se ne dešavaju dovoljno brzo. Pored institucionalnih reformi, među kojima su unapređenje efikasnosti pravosuđa, vladavina prava i veća transparentnost kroz uvođenje e-suda i nastavka digitalne transformacije na prvom mestu, privreda bi volela da vidi veći i brži napredak u domenu zdravstva, daljoj digitalizaciji i integraciji privatnog u javni sektora, što će uz trend češćeg uvođenja inovativnih terapija, sve zajedno omogućiti kvalitetnije zdravstvo za naše građane.
Kako kao čovek na čelu Američke privredne komore ocenjujete danas srpsko-američke odnose? I kako ih vide američki investitori?
Uz regionalne i evropske integracije, dobri ekonomski odnosi sa SAD-om preduslov su za održavanje postojećih i privlačenje novih investicija. Samo ove godine imali smo dve značajne aktivnosti na ovom polju: dolazak u Srbiju preko četrdeset predstavnika velikih američkih kompanija i letošnji boravak privredne delagacije AmCham-a u SAD-u.
Naš put u Vašingoton za cilj je imao jačanje institucionalnih i ekonomskih preduslova za povećanje bilateralne trgovine i mogućnosti za nova ulaganja između Srbije i SAD-a. Američkim parterima predstavili smo pozitivna iskustva američkih kompanija koje već posluju na našem tržištu, uz uverenje da će Srbija, i u periodu pred nama, biti konkurentna i stabilna investiciona destinacija. Uspostavljanje institucionalnog ekonomskog dijaloga između Srbije i SAD-a u mnogome bi omogućio da se saradnja u oblasti ekonomije još više unapredi u narednom periodu.
U oba slučaja dobili smo jasne signale da aktuelna američka administracija daje snažan podsticaj razvoju ekonomske saradnje sa našom zemljom.
Da li u periodu pred nama možemo da očekujemo nove američke investitore?
Američke kompanije koje već posluju u Srbiji veoma su zadovoljne svojim investicijama. U poslednje dve decenije ove kompanije investirale su više od četiri milijarde dolara i zapošljavaju više od 30.000 ljudi. Nivo razmene usluga porastao je toliko da je SAD partner broj jedan kada je u pitanju ovaj vid razmene, pre svega u sektoru IT usluga.
Velike američke kompanije zainteresovanije su za ulaganje u Srbiju. Reč je pre svega o tehnološkim kompanijama, zatim onima iz oblasti infrastrukture i energetike. U svojim svakodnevnim naporima, AmCham će se i ubuduće truditi da bude najbolji mogući ambasador Srbije kao otvorene, stabilne i konkurentne investicione destinacije. Da bi od planiranih investicija došlo do realizacije jako je važno da nastavimo sa regionalnim integracijama i usaglašavanjem regulative sa Evropskom unijom. U ovim procesima, AmCham će uvek biti pouzdan partner.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Lučić: Telekom će imati manje troškove za sportske sadržaje,dolazak PPF važan za SRB
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Пословна и економска политика Владе Србије и председника Србије довели су до успона и веома великог побољшања у односима са САД. И то ће све ићи узлазном линијом. АПК је такође томе дала огроман допринос. Између осталог, евроинтеграције су и због овога битне. Јер економија је живот. А животни стандард грађана и квалитет живота на европском нивоу су циљ.
Podelite komentar