Vreme čitanja: oko 2 min.
Švajcarci najčešće ilegalno nabavljaju "plave pilule" i to iz Indije
Vreme čitanja: oko 2 min.
Vlada vodi borbu sa ilegalnim uvozom lekova
Nacionalna nadzorna agencija Svismedik, koja kontroliše sve terapijske proizvode na tržištu u Švajcarskoj, objavila je statističke podatke vezane za ilegalni uvoz i trgovinu medikamentima u 2023. godini. Gotovo polovina ilegalnog uvoza medikamenata u Švajcarsku dolazi iz Indije, a lekovi za erektilnu disfunkciju predstavljaju 71 odsto ilegalno kupljenih lekova. Ipak, ovo predstavlja pad u odnosu na 2019. godinu kada je ova vrsta lekova činila 91 odsto ilegalne prodaje.
Savezna kancelarija za carinu i graničnu bezbednost osujetila je prošle godine 6.659 ilegalnih pokušaja uvoza lekova, od čega je gotovo njih 3.000 došlo iz Indije, navela je vlada, a preneo je Svisinfo.
Evropska kancelarija za intelektualnu svojinu (EUIPO) procenjuje da je profit od ilegane trgovine krivotvorenim lekovima dostigao 464 milijarde dolara na globalnom nivou samo u 2019. godini.
Slede lekovi za smirenje i tablete za spavanje sa 7 odsto ukupne trgovine. Na trećem mestu su hormoni (uključujući melatonin), sprejevi za nos i laksativi sa 5 odsto dok antibiotici, antiparazitici i antivirani lekovi čine samo 2 odsto od ukupne prodaje.
Interesantno je da analgetici čine samo jedan procenat trgovine.
Dok je Indija na prvom mestu zemalja iz kojih se ilegalno dobavljaju lekovi, Istočna Evropa i Azija prate sa 17 odnosno 16 odsto ukupne prodaje.
Agencija Svismedik ističe da ovi takozvani lekovi, uvezeni iz inostranstva, često ne sadrže aktivne sastojke ili da su pogrešno deklarisani. Švajcarska vlast redovno upozorava građane da ne kupuju lekove iz sumnjivih izvora, naročito preko onlajn prodavnica, jer to može da ugrozi zdravlje ljudi, a ujedno posredno podržava i rad kriminalnih mreža.
Regulatori ističu i da bezbedna upotreba lekova na recept prethodno zahteva lični savet specijaliste. Rojters napominje da se zemlje isporuke i proizvodnje ilegalnih proizvoda stalno menjaju.
Pojednostavljena procedura korišćena je za 90 odsto zaplena ilegalnih pošiljki lekova, što omogućava Svismediku i carini da određene preparate i aktivne sastojke, pre svega ilegalne pojačivače erekcije, sredstva za mršavljenje i psihihijatriske lekove, povuku iz prometa i unište, kako bi zaštitili zdravlje korisnika, navodi agencija.
Švajcarska kancelarija carine i granične bezbednosti vodila je devet krivičnih postupaka i podnela je 263 prijave u vezi sa nedozvoljenim uvozom opojnih droga.
(Telegraf Biznis)
Video: Aleksandar Đorđević o saradnji sa Privrednom komorom Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.