Premijeri EU su pravi bogataši! Hrvatski u top 4, najbogatiji je u našem komšiluku sa platom od 16.000 evra
Nakon odluke hrvatske Vlade da brutalno poveća plate najviših državnih zvaničnika, a o čemu je Telegraf Biznis pisao, premijer Andrej Plenković postaje jedan od najplaćenijih sa primanjima koja će već od narednog meseca iznositi 5534 evra neto.
To je za 2274 evra više nego sada i 1,7 puta više od sadašnje prosečne neto plate u Hrvatskoj.
Premijer će ovim povećanjem dobiti povišicu u visini cele jedne prosečne neto plate plus dodatnih 950 evra. Time će postati jedan od najbolje plaćenih premijera u EU državama sličnog standarda, piše danas hrvatski portal Index.
Tema plata premijera, ministara i drugih državnih zvaničnika je otvorena još u maju ove godine, nedugo nakon izbora. Prema računici portala Index, premijer Plenković je tada imao 2,2 puta veću plaću od prosečne u Hrvatskoj, u bruto iznosu.
U neto iznosu je plata premijera Plenkovića tada bila viša 2,46 puta, a sada će biti više nego četiri puta (4,16 puta). To će ga, kažu, "pogurati" na lestvici, pa će biti jedan od najbolje plaćenih premijera u državama EU sličnog standarda.
Prema pisanju portala, daleko najveću platu ima mađarski premijer Viktor Orban, bruto 16.000 evra mesečno. Nakon njega su premijer Slovačke Robert Fico (11.000) i Češke Petr Fiala (10,8 hiljada).
Plenković će novim rastom plate postati jedan od najbolje plaćenih, nakon trojice nabrojanih, s ukupnom platom u bruto iznosu 9.367 evra, navodi Index.
Premijer Hrvatske će, naime, prestići sa primanjima premijere Estonije, Letonije, Italije, kao i premijere Grčke, Poljske, Slovenije i Rumunije.
U poređenju sa nekim zemljama sličnog stepena razvoja sa Hrvatskom i platama premijera u tim zemljama, susedna Slovenija, koja je prema svim parametrima društveno-ekonomskog razvoja naprednija, a istovremeno će tamošnji premijer imati 3.735 evra manju bruto platu od Plenkovića.
BDP po stanovniku Slovenije je na 87 posto proseka EU, a Hrvatske na 78 posto. Prosečna mesečna neto plata u Sloveniji je 2333 evra, u Hrvatskoj 1834 evra. U riziku od siromaštva u Sloveniji je manji postotak ljudi, a i nezaposlenost je manja.
Portal kao primer navodi i Italiju, čiji premijer će imati nižu platu u odnosu na hrvatskog kolegu, iako je daleko razvijenija, mada u nekim područjima zaostaje. Na 101 posto proseka EU je po pitanju BDP-a po stanovniku, prosečna mesečna bruto plata je 2479 evra, ali su stopa rizika od siromaštva i nezaposlenost nešto veće.
Premijerka Italije Đorđa Meloni će imati 1117 evra manju bruto platu od premijera Andreja Plenkovića.
Estonija je, navode, takođe povećala platu premijera, ali po sili zakona, a ne "korekcijom koeficijenata".
Ova zemlja je prošle godine bila na otprilike istom nivou kao Hrvatska po pitanju BDP-a po stanovniku u odnosu na prosek EU, nezaposlenost je bila veća, a i rizik od siromaštva.
Ipak, mesečna bruto plata je 2065 evra, viša nego u Hrvatskoj. Premijerka Kaja Kalas ima mesečnu platu od 8759 evra bruto, pa će je Plenković s 9367 evra bruto ubrzo prestići, piše Index.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Sankcije su ih ojadile za milijarde ali to njima ne smeta: Deset najbogatijih ruskih oligarha
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.