Danka na popularnom mestu zatražila čašu vode, odgovor ju je razbesneo: "Ostala sam zatečena i razočarana"
Penzioneri Ivica i Danka celo su leto proveli u Zagrebu. Ove godine more je za njih bilo samo u mislima. Vrućine, a potom i visoke cene odgovarale su ih od namere da odu na Jadran. Umesto toga, odlučili su da će se rashlađivati kod kuće pod klima uređajem, a kada im se ukaže prilika, posetiće neke od zagorskih banja. To se nedavno i dogodilo, pa su se brzo spakovali i odlučili da iznenade unuka te su ga odveli u jedne od popularnijih banja.
Nakon što su se okupali, ožedneli su i odlučili da se počaste u jednom od ugostiteljskih objekata. Međutim, tamo ih je dočekalo iznenađenje.
- Kad sam tražila čašu vode, rekli su mi da ne toče vodu i da im je gazda to zabranio te da se može kupiti samo za 3,5 evra. Ostala sam zatečena jer mi nisu dali čašu vode, bila sam baš razočarana. Jednostavno sam bila šokirana kad su mi to rekli. Na kraju sam je kupila jer sam bila jako žedna, iako sam mogla da se snađem bolje i popijem je negde besplatno. Strašno mi je bilo dati 3,5 evra za bocu vode, to je 26 kuna. Devojke koje tamo rade bile su uslužne i ljubazne, nisu one krive, one rade za platu - poručila je razočarana penzionerka Danka, prenosi Dnevno.
Uskoro bi moglo da se dogodi da se sve više ugostiteljskih objekata povede za sličnim primerom. U Sloveniji već rade na tome, a imali smo slične primere i iz Srbije.
Naime, kako je slovenački ministar privrede Matjaž Han otkrio jednu neobičnu novost koja bi mogla naići na kritike gostiju ugostiteljskih objekata. To je mogućnost naplaćivanja vode iz slavine. Spominjalo se da je slovenački Zakon o ugostiteljstvu u javnoj raspravi i da sadrži mere usmerene na promociju Slovenije kao održive destinacije. Reč je uglavnom o merama usmerenim na promociju Slovenije kao destinacije sa čistom pijaćom vodom i merama za održivo planiranje ugostiteljstva.
Ne daju vodu iz slavine
Zakonom je propisano da svi ugostiteljski objekti i drugi objekti priključeni na javnu vodovodnu mrežu svojim gostima obezbede vodu za piće iz javne mreže u ugostiteljskim objektima. Voda se gostima nudi u višekratnim čašama, nikako plastičnim, a ugostitelji mogu da naplate i uslugu.
- Ugostitelj sam određuje hoće li vodu nuditi besplatno ili će prema cenovniku naplatiti naknadu za uslugu, u skladu sa troškovima vodosnabdevanja, čaša i čišćenja - stoji u predlogu zakona, koji je odjeknuo u regionu, a pojavio se i strah da bi se slično moglo dogoditi i u Hrvatskoj.
Podsetimo, kako smo već pisali, situacija iz Zemuna je iznenadila mnoge, a u pitanju je čaša vode koja se inače dobija uz kafu, odnosno bar je tako bilo do sada.
Ako sednete u neki od kafića u Beogradu i dobijete kapućino/espresso/nes ili bilo koju drugu verziju, nemojte se iznenaditi ako čaša vode izostane. Čini se da imamo novi trend na pomolu. Već nekoliko puta se dogodilo da na različitim lokacijama u gradu morate podsetiti konobara da voda iz slavine i dalje nije naplaćena, pa nije neka šteta da se donese uz kafu. No ovakav odgovor sa desne strane Dunava (Zemun) nismo očekivali.
Na ljubazno pitanje mogu li doneti čašu vode (koju su zaboravili), dobili smo još ljubazniji odgovor da služe samo flaširanu vodu. Pošto vas već stavljaju pred gotov čin i očekuju brz odgovor hoćete li malu gaziranu ili negaziranu, vaš mozak radi još brže, pa želite da 'nadmudrite' njihovu drskost i tražite veliku flašu vode. Očekujući da će vas to nadmudrivanje koštati barem 600 dinara, račun stiže i pokazuje da ćete veliku flašu ipak platiti 380 dinara. Ceo teksr pogledajte OVDE.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bane
Putine bacaj...
Podelite komentar