Čuveni "roleks" satovi poskupeli zbog skoka cena zlata
Čuveni švajcarski "roleks" satovi, poznati po svom kvalitetu i visokoj ceni, u prošloj godini su dodatno poskupeli zbog skoka cena zlata na svetskim berzama.
Kako se navodi, cene nekih zlatnih "roleks" satova su porasle čak za 14 odsto, dok su satovi od čelika u istom periodu poskupeli samo za tri odsto, prenosi Si-En-En (CNN).
Model Dejtona, jedan od najpopularnijih "roleksovih" satova, je najviše poskupeo. Verzija od belog zlata sa "ojsterfleks" (Oysterflex) kaišem se prodaje za 38.100 dolara, što je naglo povećanje u odnosu na prošlogodišnju cenu od 35.000 dolara.
Pored toga, "Roleksov" model GMT-Master od žutog zlata je godišnje poskupeo za skoro sedam odsto na 43.300 dolara.
Cene zlata su prošle godine porasle za 27 odsto pošto su centralne banke širom sveta snizile kamatne stope.
Investitori često vide zlato kao sigurno utočište za kapital u vremenima ekonomskih previranja i inflacije, a kada se kamatne stope smanje, zlato može postati privlačnije od sredstava koja isplaćuju prihode poput obveznica, dodaje američka medijska kuća.
Kupci ovih satova su uglavnom veoma imućni i ova poskupljenja ih neće odbiti. Očekuje se da će cene zlata nadalje rasti i u 2025, a sa njima i cene prestižnih zlatnih satova, smatraju analitičari.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Micko
Malo ste zagrebali ispod povrsine. Rolexi prate cenu zlata ali nije samo to razlog. Naime, vec odavno se Rolex satovi koriste kao zalog u jedinstvenoj, dobro organizovanoj šemi, pa recimo "pranja novca", iako nije bas pranje. Šema je komplikovana, a Rolexi su samo zalog u semi prenosa novca od zemlje do zemlje. Ne svake. Samo one koje su na dnu lestvice bogatstva, da tako kažem. Šemu su izmislili somalijci u Danskoj. Salju novac gde ni Western Union ili MoneyGram ne mogu, a inače taj WU, u Danskoj , uopste nije podrzan od banaka. Nijedna druga ustvari šema nije "legalna" po njima, ako nije preko banke. Danska je, čini mi se, jedna od zemalja koje su najdalje otišle u digitalizovanom smeru. I sve zbog sprecavanja pranja novca. Njihove banke , recimo , nemaju šaltere. Somalijci ovde drze primat, i kako rekoh, možete preko te njihove šeme koja u osnovi ima Rolex-e, prebaciti novac i na svemirsku stanicu. A drzava ne može. Ni WU, ni ostali. Regularno, naravno nikako. Čak i danske banke, ukoliko imate njihovu karticu, ce vam skoro sigurno blokirati karticu posle prve male greške u, recimo ,unosu koda, a vi ste u nekoj od "trecih zemalja" ,a onda ste u problemu. Kod somalijaca ,sve sljaka, čak i slanje novca za Avganistan, Sudan, Mali, CAR itd. Nigde ne zapinje. A u osnovi svega je prenos Rolexa s destinacije na destinaciju. Tajne službe i policija to znaju, ali ne mogu ništa . Sistem bolje radi nego mafija u svojim najboljim vremenima. Somalijci su Tito...
Podelite komentar