Plata do 7.000€, bez fakulteta i sa smeštajem: Spisak poslova koji nisu atraktivni, ali obećavaju dobru zaradu
Ne morate nužno biti na rukovodećoj poziciji da biste imali visoka primanja. Dobar prihod može se ostvariti čak i na poslovima koji nisu previše popularni. Mnogi zaposleni u Nemačkoj sanjaju o vrhunskoj plati, zbog čega je plata često jedan od glavnih razloga za promenu karijere.
Pogledajte koji to poslovi obećavaju vrhunske plate, ali nisu nužno privlačni.
Ova tri posla obećavaju visoke plate
Sveštenik: Da li biste pomislili da je posebno crkvena služba iznadprosečno plaćena? Prema portalu Gehalt.de, sveštenik za svoj rad u Nemačkoj prima prosečnu mesečnu bruto platu od oko 6.230 evra.
Ova brojka je srednja vrednost, što znači da 50% sveštenika zarađuje manje, a preostalih 50% čak i više. Razlog za tako pristojnu zaradu je, između ostalog, dugotrajno usavršavanje.
e U Katoličkoj crkvi potrebno je oko sedam godina da se postane sveštenik, dok protestantima treba još više vremena. Osim toga, studije teologije su veoma zahtevne. Osim dobre plate, sveštenici obično dobijaju i službeni stan, tako da ne nastaju troškovi najma.
Media planer: Zanimanje tzv. media plannera svakako je neobično. Kao što naziv govori, glavni zadatak je sastavljanje zabavnog programa na TV-u. Zauzvrat, plata je prilično pozamašna, i do 7.000 evra bruto mesečno, pokazuju podaci iz atlasa plata Zavoda za zapošljavanje.
Do sada je ovaj posao bio tražen posebno u velikim gradovima, jer tamo imaju sedišta relevantnih poslodavaca. Međutim, sa sve većim brojem streaming servisa na raznim platformama, profesija je u opasnosti da nestane.
Mesar: Budući da je trend sve veći prema vegetarijanstvu i veganstvu, prema podacima Statista, sve je manje mladih zainteresovanih za obuku za mesara.
Ovaj obrt nudi više, posebno u smislu naknade, nego što bi mnogi pretpostavili. Za fizički zahtevno posao predviđena je prosečna plata od 33.500 bruto godišnje, prenosi stranica kununu.com.
Kao majstor mesar postoji i mogućnost samozapošljavanja, iako to mnogima, čini se, više nije opcija zbog strogih propisa.
Ova četiri zanimanja su takođe dobro plaćena
Vozač šlep-službe: Vozač šlepera može imati mnogo različitih poslodavaca. Bilo ADAC, regulatorna tela ili čak osiguravajuća društva – svi oni nude ovaj posao. Naime, godišnja plata obično iznosi između 31.480 i 36.760 evra bruto godišnje.
Još jedna velika prednost ovog zanimanja je to što je pogodno i za osobe koje menjaju karijeru jer nije potrebna posebna obuka. Međutim, prema agenciji za zapošljavanje, trebaće vam vozačka dozvola najmanje klase C.
Stručnjak za reciklažu i upravljanje otpadom: Nekvalifikovani radnici takođe imaju priliku i izglede za dobru platu u odvozu smeća. Svako ko čak može pokazati odgovarajuću strukovnu izobrazbu neizmerno će poboljšati svoj potencijal plate.
Prema atlasu plata Zavoda za zapošljavanje, stručnjak za reciklažu i gospodarenje otpadom, kako službeni naziv kaže, može očekivati prosečnu mesečnu bruto platu od oko 3.283 evra, pri čemu plata generalno raste s godinama i profesionalnim iskustvom.
Inače, smetlari su najbolje plaćeni u saveznim zemljama Baden-Virtembergu, Hesenima i Severnoj Rajni-Vestfaliji, gde su moguće plate i do 3.644 evra.
Uslužni radnik: Iako mnogi ljudi posao ne smatraju posebno atraktivnim, plata koja se može ostvariti je ipak impresivna. Prema kununu, prosečna godišnja plata iznosi 29.500 evra bruto godišnje. Međutim, novac je dostupan samo za naporan rad.
Poslovi u ugostiteljstvu često su nepopularni zbog radnog vremena u večernjim satima i vikendom, navode nemački mediji.
Pogrebnik: Zadnje ovde predstavljeno zanimanje o sebi može reći bar jedno – teško da će ostati bez posla. Govorimo o pogrebniku. Posao smrti sigurno je samo pravi poziv za vrlo malo ljudi.
Prema podacima iz atlasa plata Zavoda za zapošljavanje, 25 posto pogrebnika zarađuje više od 3.762 evra bruto mesečno, a plate majstora pogrebnika su čak i veće, u zavisnosti od njihove stručne spreme.
Međutim, ne treba podceniti mentalni napor koji dolazi s poslom, navode nemački mediji.
(Telegraf Biznis/Fenix)
Video: Mali: Obezbeđeno još 12 milijardi dinara za visoko obrazovanje, smanjuju se školarine za 50%
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.