Predložen "najstroži" zakon! Osobe koje koriste ovu aplikaciju mogu biti kažnjeni sa 20 godina zatvora
Kineska aplikacija pokrenuta veštačkom inteligencijom, DeepSeek, za samo nekoliko dana izazvala je uzbunu među velikim IT gigantima koji se bave razvojem veštačke inteligencije. Iako je u početku privukla veliki broj korisnika zbog svoje brzine i jednostavnosti, mnogi su ubrzo odustali zbog, u najmanju ruku, sumnjivih odgovora na upite.
Međutim, američki senator Džoš Holi otišao je korak dalje i predložio zakon koji bi mogao značajno uticati na buduću upotrebu DeepSeeka i sličnih aplikacija – barem u SAD-u.
Predlog zakona predviđa "zabranu osobama u SAD-u da unapređuju mogućnosti veštačke inteligencije unutar Kine ili za druge svrhe". Iako dokument sadrži brojne pravne termine, istraživač veštačke inteligencije sa Harvarda, Ben Bruks, izjavio je da je reč o "jednom od najagresivnijih pravnih akata usmerenih protiv veštačke inteligencije".
Naime, prema ovom predlogu, svaka osoba koja "uvozi tehnologiju ili intelektualnu svojinu razvijenu u Kini" mogla bi biti osuđena na zatvorsku kaznu do 20 godina, novčanu kaznu do milion dolara za pojedince i do 100 miliona dolara za kompanije.
Ovaj predlog izazvao je veliku zabrinutost, posebno u svetlu cele situacije oko DeepSeeka, ali i ranijih slučajeva, poput TikToka. Ipak, analitičari smatraju da je malo verovatno da će zakon, koji bi zabranio DeepSeek i druge kineske tehnologije, zaista biti usvojen u SAD-u.
Međutim, to ne znači da američka administracija neće nastaviti sa pritiscima na Kinu i ograničavanjem pristupa kineske tehnologije američkom tržištu. Dovoljno je podsetiti na ranije mere koje su ograničile izvoz američke tehnologije u Kinu, kao i uvoz kineskih tehnoloških proizvoda u SAD.
(Telegraf Biznis/Zimo)
Video: Mali: Obezbeđeno još 12 milijardi dinara za visoko obrazovanje, smanjuju se školarine za 50%
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.