
Ovo su 3 ponosa Jugoslavije: Giganti koji su osvojili ceo svet, a onda tiho isčezli
Nekada davno, u zemlji koja je spajala istok i zapad, sever i jug, postojale su fabrike i kompanije koje su bile ponos Jugoslavije. Njihova imena su odzvanjala od Beograda do Ljubljane, od Zagreba do Skoplja. Gradile su mostove, pravile kućne aparate, proizvodile obuću i plastiku, osvajale svetska tržišta i zapošljavale na desetine hiljada radnika.
Danas, mnoge od njih su samo sećanje. Neke su privatizovane, neke podeljene na manje firme, a neke jednostavno nestale. Ovo su priče o tri giganta koji su nekada oblikovali jugoslovensku privredu – Energoprojekt, Gorenje i Jugoplastika.
Energoprojekt – Građevinski div koji je gradio svet
Zamislite kompaniju koja gradi nebodere u Bagdadu, aerodrome u Africi i hidroelektrane na Balkanu. Takav je bio Energoprojekt, osnovan u Beogradu 1951. godine. Njegovi inženjeri radili su u više od 70 zemalja, a mostovi, bolnice i fabrike koje su podigli i danas stoje kao svedoci njihove veličine.
U zlatnim godinama, Energoprojekt je bio simbol moći jugoslovenskog građevinarstva. Most Gazela u Beogradu? Njihovo delo. Nuklearna elektrana Krško? Takođe oni. Njihov uticaj se širio daleko izvan granica Jugoslavije, donoseći slavu i bogatstvo zemlji koja ih je stvorila.
Ali, godine su učinile svoje. Nakon raspada Jugoslavije, Energoprojekt je izgubio veliki deo tržišta. Iako je opstao, 2021. godine je privatizovan i prodat firmi Napred razvoj, čime je završena era jugoslovenskog giganta.
Gorenje – Kralj bele tehnike koji je osvojio Evropu
Bilo je to vreme kada su frižideri, veš mašine i šporeti bili statusni simboli. A ako ste živeli u Jugoslaviji, velika je šansa da su ti uređaji nosili oznaku Gorenje.
Osnovano 1950. godine u Velenju, Gorenje je izraslo u trećeg najvećeg proizvođača bele tehnike u Evropi. Njegovi proizvodi su se prodavali u čak 90 zemalja, a kompanija je zapošljavala 12.000 radnika. Njihova saradnja sa gigantima poput Philipsa i Panasonica činila ih je nezaustavljivima.
Međutim, tržište se promenilo. Nakon raspada Jugoslavije, Gorenje je teško pariralo zapadnim konkurentima. 2018. godine, kineska kompanija Hisense kupila je Gorenje, i tako je još jedan jugoslovenski gigant prešao u strane ruke.
Jugoplastika – Fabrika koja je oblikovala detinjstvo miliona
Ako ste ikada imali plastičnu lutku, nosili Startas patike ili se igrali na poligonima koji su postavljeni širom Jugoslavije – znajte da je za to zaslužna Jugoplastika.
Osnovana 1952. godine u Splitu, ova firma bila je najveći proizvođač plastičnih proizvoda u Jugoslaviji. Sa 13.000 radnika, Jugoplastika je bila industrijski gigant. Njeni proizvodi su korišćeni čak i na Olimpijskim igrama, a njeni izvozni putevi su vodili u više od 30 zemalja.
Ali, kada su devedesete donele sankcije, rat i raspad države, Jugoplastika više nije mogla da izdrži. Privatizovana 1993. godine, podeljena je na manje firme i prestala da postoji kao celina. Danas deo nekadašnje fabrike posluje pod imenom AD Plastik, ali to više nije ono što je nekada bilo.
Kraj jedne ere
Ove kompanije su bile srce i duša jugoslovenske industrije. Njihov pad bio je neminovan, jer su promene na tržištu, privatizacije i raspad države ostavili neizbrisiv trag. Danas, samo retki delovi ovih nekadašnjih divova još uvek posluju, ali bez stare slave.
Sećanje na njih ostaje – u mostovima koje je Energoprojekt izgradio, u starim frižiderima sa Gorenje znakom, u igračkama koje su nekada stizale iz Jugoplastike.
Bila su to neka druga vremena, kada je Jugoslavija imala svoje gigante. Danas su oni deo istorije.
(Telegraf Biznis)
Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.