
Nije Tramp sam smislio carine, to je ideja PAMETNIH ljudi: Analiza poznatog biznismena s Balkana
Bivši hrvatski ministar privrede Davor Štern govorio je u Studiju 4 na HRT-u o svetskom trgovinskom ratu. Osvrnuo se na izjavu američkog predsednika Donalda Trampa o tome da ponekad "morate da uzmete lek".
- Carine su oduvek bile lek. One su instrument ekonomske politike svake zemlje. Koristile su se i u Hrvatskoj, a svuda u svetu su mehanizam za zaštitu domaće proizvodnje. Međutim, njihovo uvođenje izaziva kontraefekat, ceo svet je u turbulenciji - rekao je.
Ekonomsko oružje
- To je oblik ekonomskog rata, ali sa stanovišta SAD, mislim da je Tramp to uradio na vreme, iako možda možemo govoriti o "prekomernom granatiranju". Ipak, da bi se Amerika resetovala – tako velika zemlja sa tako velikom industrijom, naročito bivšom industrijom – morao je da posegne duboko u arsenal ekonomskog oružja, dodao je.

- Svi govorimo ‘Tramp je uradio’, a zapravo nije on – on je portparol SAD. Iza njega stoje učeni ljudi i dobri ekonomisti koji su dobro promislili. To nije rezultat hira, tipa ‘probudim se i uvedem carine Kini’. On to možda tako prezentuje, ali to je njegov način izražavanja“, smatra Štern.
Gubici su neizbežni
Upozorio je da Sjedinjene Države moraju da naprave promene, jer se trenutno nalaze u veoma nepovoljnoj situaciji.
- SAD nisu u dobroj situaciji – podeljene su između republikanaca i demokrata, između rasa, istoka i zapada, interesnih grupa, progresivaca i konzervativaca. Istovremeno, ekonomska moć je opadala. Uvećavali su deficit. Istina je da su mogli da štampaju novac, ali to nije beskonačno - rekao je.
Kaže da Tramp vodi računa o tome da se to konsoliduje.
- On resetuje SAD, ali kako su SAD velike – to je ujedno resetovanje celog sveta. Gubici su neizbežni. Vraćate se iz određenih pozicija na početak. Naravno da se tada stvaraju gubici, ali kao u svakom ratu – imate napredovanje pa povlačenje. Sad smo u fazi napad - objasnio je Štern.
Tržišta na udaru
Štern predviđa da će kasnije doći do pregovora. Komentarišući gubitke koje trpe tržišta i milijarderi, napomenuo je da su delimično i sami krivi jer su se "izlagali ludom tržištu".

- Izgubiće oni koji su se izlagali ludom tržištu koje nije imalo smisla. Tržištu na kojem cene akcija nisu odgovarale stvarnom stanju. Cene su rasle na osnovu glasina i najava. Oni koji su tako pravili milijarde, sada će nešto od tih milijardi izgubiti - rekao je.
Dodao je da misli da ne sve to na kraju dovesti do pravednije i logičnije ekonomije. Komentarisao je i situaciju u kojoj se nalazi Evropska unija.
- EU bi trebalo da nastupa kao unija, a ne da se kroz nju brane interesi pojedinačnih zemalja. Mislim da je jako važno da razmislimo gde smo. To me podseća na vreme kovida. Kada je kovid izbio, svaka zemlja je brinula samo o sebi. Gde se tu vidi zajedništvo, ta Unija? - zapitao se.
"Moramo se ponašati kao zajednica naroda"
Govoreći o predlogu ukidanja obostranih carina na industrijske proizvode, koji je iznela predsednica EK Ursula fon der Lajen, rekao je da je to prvi pravi korak.
- Možda je to na liniji ideje da se ponašamo kao unija, ali unutar nje će sigurno biti zemalja koje to neće podržati. To su zemlje koje puno uvoze iz SAD. One koje izvoze u SAD, jasno je da će to podržati - naglasio je.
Nada se da će odgovor SAD-u biti protivmere, jer smo ipak veliko tržište“.
- Na takvim stvarima treba da se vežba ravnoteža i kohezija EU. Moramo da shvatimo da, ako smo deo zajednice naroda, tako i treba da se ponašamo. Ujednačen stav prema SAD mogao bi da dovede i do resetovanja EU. To je ono što treba i nama i njima - prenosi Index.
(Telegraf Biznis)
Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.