"Sada je zastrašujuće": Sve više amerikanaca odustaje od putovanja u inostranstvo

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Nekoliko meseci nakon početka drugog predsedničkog mandata Donalda Trampa, pojavljuju se prvi podaci koji pokazuju pad interesovanja stranih turista za putovanja u SAD.

Prema podacima kompanije Tourism Economics, očekuje se pad dolazaka turista za 5,1 odsto, dok bi potrošnja mogla pasti za 11 odsto što predstavlja gubitak od 18 milijardi dolara ove godine.

Kanadske turističke agencije beleže otkazivanja i do 30 odsto putovanja. Istovremeno, neke evropske zemlje savetuju trans i nebinarne osobe da izbegavaju putovanja u SAD. Međutim, zadrške nisu jednosmerne.

Ovog puta je zastrašujuće

Neki Amerikanci, koji planiraju putovanja u inostranstvo ili su već na putu, osećaju posledice Trampovog drugog mandata jer se stvara nova slika o Americi i Amerikancima širom sveta.

Pojedinci izražavaju strah ili oklevanje pri planiranju putovanja zbog očekivanih negativnih reakcija na politiku aktuelne administracije, uključujući uvođenje carina, tretman savezničkih zemalja i pretnje o aneksiji Kanade i Grenlanda.

Sijera Meloun, stručnjak za odnose sa javnošću i digitalni marketing, izjavila je za CNN Travel da se „oseća nervoznije“ nego inače pred višemesečno putovanje po Evropi koje je ovog meseca započela u Francuskoj. Za Meloun, iskusnu putnicu koja je tri godine živela u Engleskoj, ovo putovanje predstavlja početak novog poglavlja kao digitalnog nomada.

- Prošli put kada je Tramp bio na vlasti, bilo je sramotno – sada je zastrašujuće. Nisam napuštala zemlju od januara, ali znam da će atmosfera biti drugačija. Razmišljam o tome kako svet vidi Amerikance i, da, plaši me to - rekla je Meloun, koja vodi i putni blog

Evropljani sve manje blagonakloni prema SAD

Prema nedavnim podacima kompanije YouGov, „evropska naklonost prema SAD“ značajno je opala u sedam većih evropskih zemalja od kada je Tramp ponovo izabran.

Najgore mišljenje o SAD-u zabeleženo je u Danskoj – samo 20 odsto Danaca ima pozitivan stav prema Americi, što je pad u odnosu na 48 odsto iz avgusta 2024. godine.

U Švedskoj, Nemačkoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji otprilike trećina ispitanika ima pozitivan stav, dok su u Italiji i Španiji ti brojevi 42 odsto i 43 odsto.

Ne želim metu na sebi dok putujem

Lisa VanderVin, koja godišnje provede pet do sedam nedelja u inostranstvu, kaže da se aktuelna politika SAD više odražava na njena putovanja nego u prvom Trampovom mandatu.

- Ranije su ga videli kao karikaturu Amerike, sada ga vide kao pretnju - kaže.

Neki Amerikanci kažu da se osećaju sve više podeljeno i povremeno zabrinuto za svoju bezbednost dok putuju.

- Rastrzana sam između toga da ne želim metu na sebi, posebno kao žena koja putuje sama, i osećaja da imam odgovornost da predstavljam našu zemlju - kaže VanderVin.

Meloun se plaši da će je "kriviti za ono što se dešava", kao i osećaja nemoći jer ne može da utiče na situaciju.

- Poželim da mi piše na čelu: ‘Ja sam Amerikanka, ali nisam *ta* Amerikanka.’ Ali ni to nije jednostavno - kaže.

Turistička industrija mora biti proaktivna

Eduardo Santander iz Evropske komisije za turizam kaže da najnoviji podaci ne ukazuju na značajan pad američkih putovanja u Evropu. Ipak, neki turistički radnici se pripremaju za promene.

Gjavali smatra da cela industrija mora preuzeti proaktivniji pristup.

- Vreme je za strategiju zaštite turizma u svetu pogođenom Trampom - napisao je nedavno na LinkedInu, prenosi Index.

(Telegraf Biznis)

Video: Srbi ne misle o hrani kad su na poslu: Šta da vi naručite da jedete kad kolege traže picu?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Teme

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>