U BRAKU STE I NE RADITE: Imate pravo na "džeparac", evo kada (i koliko) vam pripada

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kada jedan partner zarađuje, a drugi vodi domaćinstvo i brine o deci – postavlja se pitanje: da li osoba koja ostaje kod kuće ima pravo na "džeparac"? Odgovor se nalazi između porodičnog prava i svakodnevnog života.

Džeparac u braku: kućni rad ne sme ostati neplaćen

Možda zvuči kao nešto iz detinjstva ili prošlih vremena – džeparac u braku. Ali ova ideja danas je veoma aktuelna. Jer ako jedan partner vodi domaćinstvo, brine o deci i svemu što čini svakodnevicu, dok drugi ide na posao, reč je o dogovoru: oba partnera doprinose porodici. A porodično pravo jasno kaže da se i rad u kući računa – samo što nije plaćen. Upravo zato, partner koji vodi domaćinstvo ima pravo na sopstveni iznos novca – ne za deterdžent, već za sebe. Taj džeparac može se trošiti slobodno – frizer, nove farmerke, kafa sa prijateljicom – bez pravdanja, objašnjava ERGO osiguranje.

Pravo, a ne usluga: kako se džeparac u braku izračunava

Sve se vodi kao deo takozvanog "porodičnog izdržavanja", koje obuhvata mnogo više od hrane i režija – i osiguranja, godišnje odmore, slobodne aktivnosti, pa i džeparac. Važno je naglasiti da nije reč o dobroj volji, već o zakonskoj obavezi.

Prema presudama nemačkog Saveznog vrhovnog suda, džeparac se računa iz ukupnog neto prihoda, najčešće u iznosu od 5 do 7 odsto od "očišćenog" neto dohotka, piše finanzen.net. Koliko će to konkretno biti, zavisi od visine prihoda, veličine porodice i drugih troškova. Ako prihod jedva pokriva osnovne potrebe, pravo na džeparac može izostati – zbog ekonomske (ne)sposobnosti.

Brka li se pojam džeparca sa kućnim budžetom? Evo razlike, prema ERGO osiguranju:

  • Kućni budžet je za hranu, sredstva za čišćenje, dečju odeću itd.
  • Džeparac je za lične stvari – hobi, kafu, odeću, zabavu.

Dok se kućni budžet kontroliše i vodi transparentno, džeparac je stvar privatnosti. Onaj ko ga prima, sam odlučuje kako će ga potrošiti. Partner nema pravo da se u to meša.

Šta ako dođe do razvoda?

Ukoliko dođe do razdvajanja, prestaje i pravo na džeparac. Tada se – u zavisnosti od slučaja – može ostvariti pravo na razdvojeno izdržavanje ili kasnije izdržavanje bivšeg supružnika, koje bi trebalo da pokrije ukupne troškove onoga ko ne zarađuje, navodi finanzen.net.

Kako je regulisano u Srbiji?

I u Srbiji Porodični zakon prepoznaje obavezu međusobnog izdržavanja bračnih partnera. To znači da supružnici imaju pravo da traže izdržavanje jedan od drugog, ako nisu u mogućnosti da sami sebi obezbede sredstva za život. Izdržavanje može obuhvatati troškove života, zdravstvenu zaštitu, ali i sredstva za lične potrebe, u skladu sa mogućnostima onoga ko izdržavanje pruža.

Iako kod nas nije uobičajeno da se to zove "džeparac", suština je slična: partner koji ne ostvaruje prihod, a brine o domaćinstvu i porodici, ima pravo na finansijsku podršku. Visina izdržavanja određuje se prema potrebama korisnika i mogućnostima davatelja izdržavanja, a u slučaju spora odlučuje sud.

(Telegraf Biznis)

Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>