U državi gde živi oko 500.000 Srba uvedena velika promena: Ovo svi moraju HITNO da urade

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nemačka planira da uvede obavezni građanski nalog (Bürgerkonto) za sve građane. Prema informacijama iz vlade, cilj je da se pojednostavi administracija. Međutim, postavlja se pitanje – da li je sve zaista tako jednostavno kako deluje?

Planirana nova koaliciona vlada CDU-a, CSU-a i SPD-a, predvođena Fridrihom Mercem, želi temeljno digitalizovati upravu u Nemačkoj.

U središtu planova nalazi se obavezan građanski nalog za sve stanovnike zemlje. Vlada obećava jednostavnije administrativne procedure i manje papirologije.

Nova obaveza za sve građane

Šta obavezan građanski nalog znači za svakodnevni život? Digitalni građanski nalog trebalo bi da postane obavezan za sve kontakte sa administracijom. U budućnosti će ova platforma upravljati dokumentima, prijavama i komunikacijom sa državnim institucijama.

Građanski nalog pojednostavljuje administrativne postupke. Poreske prijave ili zahtevi za dečji dodatak, na primer, moći će da se popune u samo nekoliko klikova. Povećanje efikasnosti štedi troškove i smanjuje opterećenje građana, pišu nemački mediji.

Građanski nalog postaje obavezan

Nakon jedinstvene, obavezne registracije, građani će imati pristup svim administrativnim uslugama na saveznom, pokrajinskom i lokalnom nivou. Građanima koji su manje vešti u digitalnim tehnologijama biće pružena pomoć da savladaju korišćenje ovog naloga.

Građanski nalog u Nemačkoj: Bez dodatnih zahteva za naknade

Kontakt sa institucijama odvijaće se po principu „sve na jednom mestu“ i „samo jednom“. Građani će imati pristup svim uslugama preko jedinstvene digitalne platforme.

Lični podaci i dokumenta biće dostavljeni samo jednom – administracija će regulisati razmenu podataka između različitih službi. Za mnoge usluge, kao što je, na primer, dečji dodatak, više neće biti potrebni dodatni zahtevi.

Građani će lakše dolaziti do socijalnih davanja uz manje birokratije i pojednostavljene procedure. Poseban pristup biće omogućen i firmama – u budućnosti će biti moguće osnovati preduzeće za samo 24 sata.

Kritike zbog uvođenja građanskog naloga

Nova vlada CDU-a, CSU-a i SPD-a planira da do kraja 2025. godine predstavi detaljan plan za sprovođenje ovih promena. Evropska unija takođe planira da do 2026. uvede EUDI novčanik – digitalnu ličnu kartu, koja će olakšati identifikaciju građana EU u budućnosti, i to je već uzeto u obzir u koalicionom sporazumu.

Ipak, postoje i kritike i potencijalni nedostaci: osetljivi lični podaci mogli bi postati meta sajber napada. Osobe koje nisu digitalno pismene mogu se suočiti sa ozbiljnim izazovima.

Pored toga, još uvek nije poznato koje konkretne korake CDU, CSU i SPD planiraju da preduzmu u ovom procesu digitalizacije, pišu nemački mediji.

(Telegraf Biznis/Fenix)

Video: Vučić obišao radove na izlaznom portalu tunela ''Iriški venac''

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>