Gorivo jeftinije od piva: Ova neočekivana odluka OPEK+ obara cene na pumpama, evo kako to utiče na Srbiju!

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Zemlje članice OPEK+ planiraju da povećaju proizvodnju nafte i tako preplave tržište sirovinom. Rezultat? Gorivo je, u nekim poređenjima, postalo jeftinije od piva!

Poređenje cena: Pivo protiv benzina

Nemački Institut za ekonomska istraživanja iz Kelna (IW) pre nekoliko godina sproveo je zanimljivo istraživanje o tome koliko prosečan Nemac mora da radi za različite proizvode. Rezultati su pokazali da je 2022. godine za flašu piva bilo potrebno raditi tri minuta – isto kao i za istu količinu benzina. Međutim, od tada cene piva konstantno rastu, dok cene benzina trenutno padaju.

Na primer, 2022. godine litar benzina E10 u Nemačkoj u proseku je koštao 1,86 evra. U martu prošle godine, cena je pala na 1,69 evra. Za poređenje, ista količina piva u supermarketima danas u proseku košta oko dva evra.

Benzin, dizel, gorivo, sipanje goriva, pumpa Foto: Shutterstock

Odluka OPEK+ i njen uticaj na cene

Najava naftnog kartela OPEK+ da će dodatno „odvrnuti slavine“ direktno utiče na snižavanje cena. Andreas Hëlcel, stručnjak za gorivo iz nemačkog auto-kluba ADAC, izjavio je za „Bild“: „Postoje jasna očekivanja da će najavljeno povećanje proizvodnje od strane OPEK+ dovesti do pada cena na benzinskim pumpama. Cena sirove nafte je ključni faktor koji određuje cene goriva. Što je više nafte dostupno na tržištu, uz pretpostavku da potražnja ostane ista, to bi cene na pumpama trebalo da budu niže.“

Odluka OPEK+ da poveća proizvodnju nafte od juna 2025. godine može imati uticaj na globalne cene sirove nafte, ali u Srbiji se efekti te odluke neće odmah osetiti zbog specifičnog sistema formiranja cena goriva.

Trenutne cene goriva u Srbiji

Od 28. februara 2025. godine, cene goriva u Srbiji su sledeće:

Evro dizel: 203 dinara po litru

Evropremijum BMB 95: 187 dinara po litru

Ove cene su niže u odnosu na prethodnu nedelju, sa smanjenjem od 1 dinar za dizel i 2 dinara za benzin.

Faktori koji utiču na cene goriva u Srbiji

Cene goriva u Srbiji ne zavise isključivo od globalnih cena sirove nafte. Ključni faktori uključuju:

Akcize i porezi: Državni nameti čine značajan deo maloprodajne cene goriva. Na primer, akciza i PDV zajedno čine oko 42% cene goriva.

Uredbe o ograničenju cena: Vlada Srbije je produžila uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte do 25. jula 2025. godine, što znači da cene goriva ne mogu rasti iznad određenog nivoa bez obzira na globalne promene.

Kurs dinara prema dolaru: Pošto se nafta na svetskom tržištu kotira u dolarima, jačanje dinara može ublažiti efekat rasta cena nafte.

Uticaj odluke OPEK+ na Srbiju

Iako povećanje proizvodnje nafte od strane OPEK+ može dovesti do pada globalnih cena sirove nafte, u Srbiji se efekti te odluke neće odmah osetiti zbog gore navedenih faktora. Na primer, iako je cena sirove nafte pala na oko 69,58 dolara po barelu, cene goriva u Srbiji su se smanjile samo minimalno.

Dok globalne odluke poput one OPEK+ mogu uticati na svetske cene nafte, u Srbiji cene goriva ostaju relativno stabilne zbog državnih mera kao što su ograničenje cena i visoke akcize. Vozači mogu očekivati blage promene cena, ali značajniji padovi su malo verovatni bez promena u domaćoj fiskalnoj politici.

(Telegraf Biznis)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>