
Nova mera na snazi: Bake i deke dobijaju po 360 evra za čuvanje unuka
Svake godine mnoge porodice u Hrvatskoj suočavaju se s problemom neupisane dece u vrtiće i jaslice. Kada dete ne dobije mesto u gradskom ili privatnom vrtiću, roditelji često traže alternativna rešenja – angažuju dadilje, oslanjaju se na privatne usluge čuvanja ili na pomoć baka i deda.
Grad Samobor prepoznao je ovaj problem i prvi u Hrvatskoj uveo poseban model pomoći pod nazivom "baka-deda servis", kojim plaća bakama i dedama da čuvaju unuke.
Iskustvo roditelja: nema mesta u vrtiću, pomoć baka i deda je neprocenjiva
Danijela Koletić, majka troje dece, dobro zna koliko je teško pronaći čuvanje za najmlađeg sina Viktora, koji prošle godine nije dobio mesto u vrtiću.
- Vrtić nismo dobili jer Viktor nije imao godinu dana kada su bili upisi, pa nije imao pravo na vrtić - kaže Danijela za HRT.
Kako bi se vratila na posao, mogla je da računa na pomoć bake i deda, Dubravke i Alojza Koletića, koji su u penziji i preuzeli brigu o malom Viktoru.
- On ujutru dođe kod nas, popije bočicu, pa doručak. Kad je lepo vreme, idemo u šetnju do 10 sati, a onda se igra sa slikovnicama do spavanja, koje je oko 11 sati - objašnjava baka Dubravka.
- Mi smo rekli da ćemo čuvati dok ne dobiju uslove za vrtić, jer mama mora da radi - dodaje deda Alojz.
Grad plaća 360 evra za čuvanje unuka
Pored zadovoljstva druženja sa unukom, bake i deke za ovu uslugu dobijaju i novčanu naknadu. Pre tri meseca Grad Samobor je prvi u Hrvatskoj pokrenuo meru "baka-deda servis" kojom pomaže roditeljima čija deca nisu upisana u gradske ili privatne vrtiće. Istovremeno, ova mera omogućava bakama i dedama da zarade dodatni prihod.
- Kad smo čuli za ovu meru, rekli smo: ‘Hvala Bogu, zašto da ne!’ Ako vam neko nešto daje, zašto ne bismo prihvatili. Na kraju krajeva, to je za naše unuče. Taj novac koristimo za slatkiše i sladoled - kaže Dubravka.
Kako funkcioniše "baka-deda servis"?
Ovu meru trenutno koristi 30 porodica u Samoboru. Gradonačelnica Samobora, Petra Škrobot, objašnjava da je ideja nastala analizom jednog skandinavskog modela, posebno iz Švedske, koji su prilagodili lokalnim potrebama.
- Naknada je 360 evra i to je ista suma koju sufinansiramo za boravak dece u privatnim vrtićima i kod obrta za čuvanje. Po detetu je subvencija 360 evra, pa smo odlučili da isti iznos dajemo i bakama i dedama - objašnjava gradonačelnica Škrobot.
Ova inovativna mera pokazuje kako lokalna samouprava može pomoći porodicama koje nemaju pristup vrtićima, a istovremeno podržava starije generacije da ostanu aktivne i angažovane u životima svojih unuka.
(Telegraf Biznis/Dnevno)
Video: Još testiranje u tunelima pa sledi otvaranje: Završena deonica autoputa od Pakovraća do Požege
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bs kv
Bravo za vas,komšije. Možda niste originalni ali ste prvi u ovom delu sveta. Kamo sreće da se i kod nas u Srbiji to uradi. Kad bi vrtići osetili da nisu jedini i neophodni mnogo bi se bolje borili za klijentelu.
Podelite komentar
Nelika
Hrvatska u odnosu na Srbiju polako ali sigurno postaje obećana zemlja za udoban i lagodan život svojih gradjana.A to postiže pametnim političkim potezima svoje vlasti.Prvo su uveli da svaki penzioner dobija deo od 35% penzije svog preminulog bračnog partnera,sto je vrlo značajno za penzionere.Drugo je ovo sto daju nadoknadu bankama i dekana za čuvanje unuka.Na taj nacin smanjuju pritisak na crtice za decu,a drugo za dete je bolje da nekrece u kolektiv pre svoje navršene treće godine zbog mogućih infekcija,a samim tim i manjeg broja bolovanja za majke.
Podelite komentar
MaJa
Brzo će sistemi i plačati roditelje da im rađaju i odgajaju decu. Nema dece. Sve zbog liberalističko kapitalističke gluposti od sistema. Jedini cilj našeg života je potomstvo, tj da ide život dalje, a ne profit.
Podelite komentar