
Našli ste jeftinu avio-kartu za let na odmor? Dobro pogledajte spisak SKRIVENIH troškova - idu i do 240 evra!
Kupovina avionske karte danas je postala pravo minsko polje. I kad naiđemo na povoljnu cenu, vrlo brzo shvatimo da nas zapravo čeka čitav niz dodatnih troškova koji mogu duplirati ukupnu cenu putovanja.
Cene karata su ove godine već skočile za tri odsto – i to bez ikakvih dodataka kao što su prtljag ili izbor sedišta. A kako novca za bacanje nema, važno je znati gde nas aviokompanije najčešće i najdiskretnije “udaraju”.

Analiza stručnjaka kompanije Tradingpedia otkriva pravu istinu: niskobudžetne aviokompanije možda nude niže cene karata, ali kad se sve sabere – od prtljaga do izbora sedišta i prijave – često platimo znatno više nego što smo planirali.
Najčešći dodatni trošak je onaj za ručni prtljag. I dok mnogi od nas misle da mali kofer ide besplatno, istina je da većina niskobudžetnih prevoznika dozvoljava da u kabinu unesete samo jednu vrlo malu torbu, poput ženske tašne ili rančića koji može da stane ispod sedišta. Ako poželite da unesete kofer standardnih dimenzija za kabinu, moraćete da ga dodatno platite, piše Daily Mail.
Najskuplji u toj kategoriji je španski Vueling, koji prosečno naplaćuje oko 34,50 evra za ručni kofer.
Slede troškovi izbora sedišta. Kod Ryanaira, cena zavisi od pozicije, i kreće se od 5,30 do 18,30 evra. Kod Jet2 je nešto viša, dok su najskuplji Norwegian i Wizz Air, gde biranje sedišta može da vas košta i do 32,90 evra.

Jedan od najbizarnijih troškova otkriven je kod Wizz Aira, koji još uvek naplaćuje prijavu putem interneta, u iznosu između 8 i 13 evra. Većina drugih kompanija tu praksu je odavno ukinula, ali Wizz Air i dalje “deri” svoje putnike i za to.
Još jedan važan detalj: ako zaboravite da se čekirate online, posledice po novčanik mogu biti ozbiljne. Ryanair tada traži čak 64 evra, easyJet 52 evra, a Wizz Air 39 evra – i to samo zato što ste zaboravili da kliknete nekoliko puta pre puta.
A ko je apsolutni šampion u dodatnim troškovima? Prema ovoj analizi, to je Wizz Air, kod kojeg prosečni ukupni dodatni troškovi dostižu čak 240 evra – ako platite sve što može da se plati. Slede Ryanair sa oko 229 evra, pa easyJet sa 208 evra.
Dakle, sledeći put kada vam neko kaže da je pronašao kartu za 30 evra – proverite sitna slova. Vrlo lako se može desiti da vas “jeftin” let izađe skuplje nego vikend u nekom finom evropskom hotelu. Bez da ste uopšte poleteli.
(Telegraf Biznis)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.