
Upozorenje za sve koji žele da ulažu novac: "Srbi nemojte bacati pare na to, može drastično da propadne"
Jedan korisnik popularnog Reddit foruma r/financije nedavno je otvorio zanimljivu raspravu koja bi mogla biti korisna svima koji imaju značajniju ušteđevinu - pa i građanima Srbije, pogotovo onima koji razmišljaju gde najpametnije plasirati novac u ovim ekonomskim uslovima.
U svojoj objavi, naveo je da trenutno raspolaže sa 50.000 evra – novcem koji je uštedeo, a ne nasleđem ili dobitkom - i pitao zajednicu kako bi ga najbolje mogao iskoristiti. U razmatranje je ponudio nekoliko opcija:
- vraćanje stambenog kredita,
- kupovina novog stana uz dodatni kredit,
- ulaganje u apartmane u planinskim krajevima,
- kupovina akcija (deonica),
- ulaganje u Bitcoin ili zlato.
Dodaje da ga ne zanimaju hazarderski potezi, već želi da uloži novac pametno – srednjoročno ili dugoročno – i posebno naglašava da ne traži mišljenja „napamet“, već konkretna, na osnovu iskustva.
Rasprava je privukla veliki broj korisnika koji su podelili svoja razmišljanja, a mnogi saveti i te kako mogu da budu korisni i građanima Srbije koji imaju slične dileme – pogotovo oni koji razmišljaju da li uložiti novac u stan, akcije ili čuvati za „crne dane“.
Kredit ili investiranje?
Jedan od prvih komentara bio je:
- Prvo pitanje, kolika ti je kamatna stopa na stambeni kredit? Ako je niska i fiksna, možda je pametnije taj novac uložiti na drugom mestu, umesto da zatvoriš kredit.
Slično razmišljaju i drugi:
- Vraćanje kredita je sigurno, ali možda ne i najisplativije. Ako imaš nisku kamatu, inflacija već polako 'jede' njegovu vrednost.
Ovakva logika sve je prisutnija i među građanima Srbije, naročito onima koji su uzeli stambene kredite po povoljnim uslovima pre porasta euribora - i sada razmišljaju da li da "prebiju dug“, ili ulože višak u neki rastući sektor.
Skepsa prema nekretninama i kriptovalutama
Zanimljivo je da su mnogi forumaši izrazili sumnju prema ulaganju u turističke apartmane, posebno u planinskim krajevima:
- Zvuči romantično, ali tržište kratkoročnog najma je prezasićeno. Puno birokratije, troškova i neizvesnosti - napisao je jedan korisnik.
Kriptovalute su većini bile automatski "ne" - upravo zbog visokog rizika.
- Ako ne voliš rizik, onda sigurno ne Bitcoin. Može da skoči duplo, ali i da padne na pola.
Ovakva razmišljanja bliska su i mnogim domaćim ulagačima – naročito onima koji su izgubili novac u prethodnim kripto-padovima i sada traže sigurnije alternative.
Zlato – za miran san, ne za zaradu
Zlato je ocenjeno kao dobra zaštita, ali ne i kao „motor rasta“:
- Zlato je super za očuvanje vrednosti, ali ne za prinos. To je kao osiguranje - držiš ga, ali ne očekuješ da ti pravi profit.
U Srbiji je zlato i dalje popularno, ali više među konzervativnim štedišama koji žele „fizičku sigurnost“, nego kao sredstvo za investicioni rast.
Akcije i ETF fondovi – najviše glasova
Najviše pozitivnih reakcija dobila je opcija ulaganja u akcije, posebno kroz indeksne fondove i ETF-ove:
- ETF je moj glas. Raspršiš ulaganje, ne razmišljaš svaki dan, a prinosi su dobri na dugi rok - glasio je jedan od najlajkovanijih komentara.
I u Srbiji je primetan rast interesovanja za ovakve fondove, posebno među mlađim urbanim investitorima koji sve više koriste strane brokerske platforme i razmišljaju globalno.
Ako imate 50.000 evra 2025. godine, opcija ne manjka – ali trend je jasan:
Ljudi sve više beže od rizičnih, kratkoročnih ulaganja i preferiraju diverzifikovane, dugoročne strategije koje nude stabilnost i miran san.
Ulaganje u indeksne fondove, delimično ulaganje u zlato, izbegavanje kratkoročnog turizma, i racionalno razmatranje zatvaranja kredita – sve su to pristupi koji se mogu primeniti i u Srbiji, posebno ako se ima u vidu inflacija, nestabilno tržište nekretnina i sve veći globalni poremećaji.
Pametna odluka zahteva istraživanje, strpljenje – i jasne ciljeve. A kada se to uskladi – ni 50.000 evra nije mala stvar.
(Telegraf Biznis/Dnevno)
Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.