Stručnjaci izdali hitno upozorenje: Otkrivena velika prevara, PAZITE SE!

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Stručnjaci za sajber bezbednost izdali su hitno upozorenje korisnicima Amazona zbog sve češće prevare koja se širi tokom letnjih meseci, a posebno pogađa turiste i ljude koji često kupuju online. Na meti su naivni korisnici, koji veruju da pomažu porodici ili prijateljima - a u stvari ostaju bez stotina evra.

Prevara uključuje Airbnb poklon kartice, a kriminalci koriste napredne tehnike kao što je "email spoofing" - lažno predstavljanje sa poznate adrese.

Kako funkcioniše prevara?

Prevaranti se predstavljaju kao član porodice ili blizak prijatelj i šalju email koji izgleda potpuno legitimno - često sa poznate adrese (npr. ujak, sestra, prijateljica). U poruci mole da im hitno kupite Airbnb poklon karticu za nečiji rođendan jer “ne mogu da pričaju zbog laringitisa” ili “nemaju dobar signal”.

Naivni korisnici zatim kupuju poklon karticu na Amazonu i šalju kod verujući da pomažu. Prevaranti tada traže još - uz lažne potvrde u vidu fotošopiranih slika navodne bankovne transakcije.

Slučaj: Žena izgubila 350 funti, pomoć joj niko nije mogao pružiti

Jedna od žrtava, Luise Hogud, izjavila je za Daily Mail da je izgubila 350 funti jer je poverovala da pomaže svom ujaku.

„Poruka je stigla sa njegove prave email adrese. Nije mi ni palo na pamet da je neko drugi u pitanju“, rekla je. U poruci je pisalo da treba kupiti poklon bon za rođendan ćerke prijatelja. Kada je pitala zašto ne može da razgovara, dobila je odgovor:

- Imam jaku upalu grla, ne mogu da pričam.

Nakon slanja koda, stigao je novi zahtev - još jedan bon, jer prvi „nije dovoljan“. Prevarant joj je čak poslao lažni screenshot bankovnog transfera. Tada je shvatila da je sve bila prevara.

Kada je pokušala da dobije pomoć - Amazon, Airbnb i njena banka su digli ruke: kartica je već iskorišćena, a pošto je Airbnb bonovima upravljala treća firma, nije bilo moguće pratiti ništa. „Neverovatno je da dve tehnološke sile sveta ne mogu da prate jednu karticu koja je kupljena putem prevare“, rekla je.

AI dodatno otežava otkrivanje prevaranata

Stručnjakinja za sajber bezbednost, Sara Nouls iz firme Shift Key Cyber, upozorava da su prevaranti sve napredniji. Uz pomoć veštačke inteligencije, uspešno imitiraju stil pisanja osoba koje poznajete, pa prevara izgleda još uverljivije.

- Nije slučajno što prevaranti biraju Airbnb kartice - one su među najtežim za praćenje i poništavanje - ističe Nouls.

Kako se zaštititi?

  • Nikada ne kupujte poklon kartice na osnovu mejla ili poruke, bez prethodne provere uživo ili telefonom.
  • Ako vam neko piše da ne može da priča - budite sumnjičavi.
  • Proverite „reply-to“ adresu - čak i ako izgleda kao pravi kontakt, domen adrese često otkriva prevaru.
  • Ako posumnjate - odmah kontaktirajte banku, Amazon i prijavite slučaj nadležnim organima.

U sezoni godišnjih odmora, kada mnogi putuju i nisu na oprezu, ovakve prevare se rapidno šire. Ne dozvolite da vas lažni osećaj hitnosti i sažaljenja skupo košta. Čuvajte svoj novac, proveravajte sve - i ne verujte svemu što "izgleda poznato".

(Telegraf Biznis/Poslovni)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>