Predstavnici japanskih kompanija posetili Comtrade: “Softver glavni izvozni proizvod Srbije”
Predstavnici 74 japanske kompanije borave u dvodnevnoj poseti Beogradu povodom Poslovnog foruma "Srbija - Japan", a tu priliku iskoristili su i da posete kompaniju Comtrade.
Kako je ranije najavila Japanska poslovna alijansa, predstavnici kompanija će posetu Beogradu iskoristiti i da istraže direktne investicione mogućnosti u Srbiji.
U sedištu kompanije na Novom Beogradu, japanski stručnjaci imali su priliku da obiđu prostor, a prisutnima su se obratili i Vice President kompanije Comtrade Branislav Đurić predstavivši ceo portfolio kompanije gostima iz Japana.
Istakao je da se tokom svojeg višedecenijskog postojanja Comtrade, zapravo, nije mnogo udaljavao od svojih IT korena.
- Mi smo počeli kao IT kompanija i svi potezi koje smo napravili su se odnosili na akvizicije IT biznisa i dalje razvijanje u tom pravcu. Posle 35 godina rada i delanja u četiri osnovne delatnosti kompanija nastavlja da se razvija te trenutno operiše na preko 20 lokacija, broji više od 2 hiljade zaposlenih od čega je samo hiljadu softverskih inženjera, Data Scientist-a i specijalista za AI. Samo u 2023. godini ostvaren je prihod od 625 miliona evra - naveo je Đurić.
Dodao je da kompanija fokusirana na AI, Data Science te da je AI potpuno nov način da se kompanija bavi informacionim tehnologijama.
Susumu Kataoka, Predsednik japanske organizacije za spoljnu trgovinu (JETRO), izrazio je veliko interesovanje za jedinstven pristup koji Comtrade ima prema budućim generacijama stručnjaka koji se školuju u školama koje je kompanija osnovala.
- Japanske kompanije se suočavaju sa nedostatkom radne snage a posebno talentovanih inženjera pa je posebno interesantno za njih da ostvare kooperaciju sa vama - naveo je.
Direktor marketinga Comtrade System Integration Aleksandar Đorđević istakao je da je u poslednjih 25 godina ova kompanija bila jedinstven posrednik između globalnih IT kompanija i širokog spektra klijenata iz različitih industrija, privatnog i javnog sektora.
Regionalni Direktor prodaje za brend Tesla Ivan Poučki je gostima predstavio najstariji deo kompanije, Comtrade Distribution koji je i koren svih trenutnih grana biznisa.
- Kao regionalni lider u distribuciji mi nudimo kompletnu uslugu, od momenta kada proizvodi uđu na naše tržište do trenutka prodaje i isporuke - istakao je.
Prema rečima Kataoka u Palati Srbije, gde je prethodno održan poslovni forum, u Beogradu su prisutne kompanije iz raznih sektora kao što su informaciona oprema, infrastruktura, građevinarstvo, finansije, a od prisutnih firmi njih 28 ima sedišta u Evropi, među kojima su i one koje se bave proizvodnjom farmaceutske opreme, inženjeringom i slično.
Japanske kompanije su posebno zainteresovane za saradnju sa srpskim kompanijama i institucijama u oblasti inovativnih rešenja u svim sektorima, kao i za primenu koncepta Društva 5.0 kao sinergiju naprednih tehnologija i ljudskih vrednosti, sa usmerenošću ka postizanju uravnoteženog razvoja i korišćenje napredne tehnologije za kreiranje harmoničnog, pravednog i održivog društva.
Sam koncept Društvo 5.0 potiče iz Japana i predstavlja viziju budućeg društva u kojem tehnologija i inovacije služe za unapređenje kvaliteta života ljudi. To je društvo koje se bazira na korišćenju naprednih tehnologija, kao što su veštačka inteligencija (AI), internet stvari (IoT), robotika i velike količine podataka (Big Data), kako bi se rešavali globalni izazovi i stvaralo održivo i inkluzivno društvo.
Kataoka je istakao da se nada da će se uskoro videti rezultat ove posete u vidu novih investicija u Srbiji.
Čadež: Softver postao glavni izvozni proizvod Srbije
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež izjavio je na forumu da je glavni izvozni proizvod Srbije postao softver, te da smo taj izvoz u poslednjih 10 godina povećali 10 puta.
Ocenio je da je današnji skup samo jedan u nizu i da se već priprema sledeći u okviru EXPO-a u Osaki.
Kompanije koje su učestvovale na forumu
Predstavnici ovih kompanija učestvovali su na forumu:
1. HOVERS CO. LTD
2. DJK Europe GmbH
3. NEXI (Nippon Export and Investment Insurance)
4. NAMOW CO. LTD
5. J-seeds Co. Ltd.
6. Japan Bank for International Coopeartion
7. IIJ Deutschland GmbH
8. NANA Europe LTD
9. Sumitomo Heavy Industries (Europe) B.V.
10. Soft Road Apps Doo
11. LipCo FOODS
12. 1. AI TechTech Co. Ltd.
2. Kaname Project Co. Ltd.
13. Marubeni Corporation Budapest Office
14. Tokiwa Research Institute
15. Mynavi Corporation
16. SAKIGAKE-Semiconductor Co., Ltd.
17. World Innovation Technology
18. Monko LLC
19. AC Biode
20. MISOVATION Inc.
21. M's Brothers Co., Ltd.
22. Ultra-X Asia Pacific
23. MIRAI Project
24. Next International Inc
25. Dink Co Ltd
26. MAESAKAYA LLC
27. MUFG Bank (Europe) N.V. Vienna branch
28. KOKOSEI Inc
29. Kitamura Co Ltd
30. Sanyu Raito Co. Ltd
31. ITOCHU Corporation
32. TAKENAKA Europe
33. Cargo-Partner Headquarter GmbH / Member of Nippon Express
34. Cargo-Partner DOO Beograd
35. Misawa Homes of Finland Ltd.
36. Yokogawa Innovation Switzerland GmbH
37. HAGIHARA INDUSTRIES INC.
38. ITOCHU Plantech Inc.
39. Kitanihon Tsusho Co, Ltd.
40. Maruei Inc.
41. Value Innovation Japan Co, Ltd.
42. Tosyo Co, Ltd.
43. Outsourcing Technology Inc.
44. Kokosei C
45. Simpleasy, Inc.
46. Mitsui & Co., Ltd.
47. Archilys
48. Nikkei Inc.
49. Medical-Intelligence-Institute
50. Three Lamps Inc.
51. Elis Co, Ltd.
52. Robanomimi K.K.
53. Tri-Wall Japan Co,Ltd.
54. Deloitte Tohmatsu Consulting LLC
55. Willart Co, Ltd.
56. Shimizu Corpration
57. Murata Electronics Europe B.V.
58. Qunie Corporation
59. C.F.WIRE ROPE ,LTD
60. Asukoe Partners, Inc.
61. Interconnect Technologies Co.,Ltd.
62. Epson Europe B.V.
63. Wise Finance Solutions Asia Pacific Co.,ltd.
64. STEC Co., Ltd.
65. WIT.inc
66. Sojitz Corporation of Europe
67. MOL Logistics Holding (Europe) B.V.
68. All Nippon Business Co.,Ltd
69. Nippon Koei Co., Ltd.
70. Mitsubishi Corporation
71. IMADA CO., LTD
72. +SEN Inc.
73. Jumbo Tours Co., Ltd.
Nije prvi dolazak japanskih prijatelja u Srbiju
Japanska organizacija za spoljnu trgovinu (JETRO - Japan External Trade Organization) osnovana je 1958. godine sa ciljem unapređenja trgovinske i investicione saradnje Japana sa svetom.
Kancelarija JETRO u Beču je u ranijem periodu bila nadležna za saradnju sa Srbijom, a od aprila 2023. godine tu nadležnost preuzela je kancelarija u Budimpešti.
Privredna komora Srbije je u prethodnom periodu u saradnji sa JETRO organizovala niz aktivnosti u cilju promocije bilateralne privredne saradnje, poslednja u nizu je bila poseta privredne delegacije iz Japana, kada je Privredna komora Srbije organizovala Poslovni forum i B2B susrete srpskih i japanskih privrednika 5. oktobra 2022. godine.
Privrednu delegaciju Japana činilo je 16 kompanija, a poslovnom forumu i B2B susretima je prisustvovalo 75 predstavnika 62 srpske kompanije.
(Telegraf Biznis)
Video: Kada se spoje snovi i vizija nastaju velike stvari: Prince Aviation otvorio najmoderniji hangar
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.