Potvrđeno! Kineski hakeri probili zaštitu SAD-a: Pristupili poverljivim dokumentima

D. J.
D. J.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Haker pod pokroviteljstvom kineske države provalio je u sisteme američkog ministarstva finansija i dobio pristup računarima zaposlenih i nekim poverljivim dokumentima, saopštili su američki zvaničnici u ponedeljak, prenosi BBC.

Incident se dogodio početkom decembra, a objavljen je nakon što je ministarstvo finansija poslalo pismo zakonodavcima u kojem ih obaveštava o događaju. Ministarstvo je hakovanje opisalo kao "veliki incident" i navelo da sarađuje sa FBI-em i drugim službama kako bi istražili njegove posledice.

Portparol kineske ambasade u Vašingtonu izjavio je za BBC News da su optužbe deo "klevetničkog napada" koji se izvodi "bez ikakvih činjeničnih osnova".

Ministarstvo je u svom pismu zakonodavcima navelo da je akter iz Kine uspeo da zaobiđe zaštitu putem treće strane koja zaposlenima ministarstva pruža tehničku podršku. Kompromitovana usluga BeyondTrust je od tada ugašena, rekli su zvaničnici. Dodali su da nema dokaza koji upućuju na to da je haker nastavio da ima pristup informacijama ministarstva finansija.

Osim sa FBI-em, ministarstvo sarađuje i sa Agencijom za sajber i infrastrukturnu bezbednost, kao i sa forenzičkim istražiteljima kako bi se utvrdio uticaj incidenta.

Na osnovu dosad prikupljenih dokaza, zvaničnici su rekli da se čini da je hakovanje izveo "akter državno sponzorisane sajber grupe (APT) iz Kine".

U skladu sa politikom ministarstva, upadi koji se mogu pripisati APT-u smatraju se većim sajber incidentom, naveli su zvaničnici ministarstva u pismu.

- BeyondTrust je ministarstvo obavestio o hakovanju 8. decembra - rekao je portparol za BBC.

Prema kompaniji, sumnjiva aktivnost je prvi put primećena 2. decembra, ali je bilo potrebno tri dana da kompanija utvrdi da je došlo do hakovanja.

Portparol je dodao da je haker mogao na daljinu da pristupi nekoliko računara u ministarstvu i određenim poverljivim dokumentima. Ministarstvo nije preciziralo o kakvim dokumentima se radi, kada je hakovanje počelo niti koliko je trajalo.

Hakeri su možda mogli da stvore korisničke naloge ili promene lozinke tokom tri dana dok ih je posmatrao BeyondTrust.

Pošto se radi o špijunskim agentima, smatra se da su hakeri tražili informacije, a ne pokušavali da ukradu novac.

Portparol kineske ambasade je demantovao izveštaj ministarstva, navodeći u saopštenju da je teško otkriti poreklo hakera.

- Nadamo se da će relevantne strane usvojiti profesionalan i odgovoran stav kada opisuju sajber incidente i temeljiti svoje zaključke na dovoljnim dokazima, a ne na neosnovanim spekulacijama i optužbama - rekao je.

- SAD treba da prestane da koristi sajber bezbednost kako bi blatila i klevetala Kinu, kao i da prestane da širi razne vrste dezinformacija o takozvanim kineskim hakerskim pretnjama - dodao je.

(Telegraf Biznis/Zimo)

Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>