Dogovor decenije: OpenAI će kompaniji Oracle plaćati 30 milijardi dolara godišnje za OVU stvar

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

OpenAI je zvanično potvrdio da stoji iza misterioznog ugovora vrednog 30 milijardi dolara godišnje, koji je Oracle prijavio u junu američkoj Komisiji za hartije od vrednosti. Iako sam iznos nije preciziran u blog objavi ni u poruci koju je Sem Altman podelio na mreži X, The Wall Street Journal je otkrio da se upravo OpenAI krije iza ovog neverovatnog ugovora.

Kako je objavljeno, u pitanju je dogovor koji će Oracleu godišnje donositi više novca nego što ta kompanija trenutno zarađuje od svih cloud usluga zajedno. Za poređenje, Oracle je u čitavoj fiskalnoj 2025. godini prihodovao 24,5 milijardi dolara od cloud usluga. Ova nova saradnja sa OpenAI-jem, pojedinačno, premašuje taj iznos.

Zver od data centra: šta tačno grade OpenAI i Oracle

OpenAI je objasnio da se ovaj ogroman ugovor odnosi na izgradnju infrastrukture snage 4,5 gigavata, što je otprilike jednako energetskom kapacitetu dva Huverova brana i dovoljno za napajanje oko četiri miliona domaćinstava. To je deo projekta Stargate, najavljenog još u januaru, u kojem osim OpenAI-ja i Oraclea učestvuje i kompanija SoftBank – iako ovaj konkretan deo ugovora ne uključuje japanskog giganta.

Ogromni objekat biće podignut u Abilinu, u Teksasu, a izgradnja se finansira iz sredstava Oraclea, koji je već potrošio više od 21 milijarde dolara na infrastrukturna ulaganja prošle godine i planira dodatnih 25 milijardi ove godine. Ova ulaganja ne uključuju samo potrebe OpenAI-ja, već i postojeće Oracleove korisnike, ali je jasno da potražnja koju OpenAI donosi pomera granice.

OpenAI još ne zarađuje koliko troši

Zanimljivo je i to da je Altman prošlog meseca objavio kako je OpenAI dostigao godišnji prihod od 10 milijardi dolara, što je ogroman rast u odnosu na prethodnu godinu kada je prihod iznosio 5,5 milijardi. Međutim, sama obaveza prema Oracleu je tri puta veća od ukupnog godišnjeg prihoda OpenAI-ja, i to bez uračunatih ostalih troškova – uključujući postojeće centre, zaposlene i istraživačke aktivnosti.

Ovakav finansijski disbalans ne mora nužno da bude loš znak, ali dodatno ističe koliko je trka za AI dominacijom skupa i rizična. Ako OpenAI u narednim godinama ne ostvari drastično veći prihod, ovaj projekat bi mogao da postane preskup čak i za najambicioznijeg igrača na tržištu.

(Telegraf Biznis)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>