Šta da radite kada kolega preuzme priznanje za vaš dobro urađen posao?
Sigurno vam se u karijeri nekada desilo da vaš kolega preuzme zasluge za posao koji ste vi uspešno odradili.
Proteklih nekoliko nedelja marljivo ste radili na zahtevnom projektu koji vam je poverio vaš šef, u međuvremenu ste osmislili inovativno rešenje koje savršeno odgovara postavljenim zahtevima i upravo ga se, na sastanku koji okuplja celi tim, spremate predstaviti vašim kolegama. Međutim, kao grom iz vedra neba ustaje se jedan od vaših saradnika i kreće s prezentacijom plana za projekat. Postoji samo jedan 'mali' problem – to su zapravo vaše ideje koje ste ranije u poverenju podelili s njime.
Kako biste se osećali u tom trenutku? I još važnije, kako biste se postavili?
Da bismo karijeru stavili na pravi kolosek, sačinjen od napredovanja u radnom okruženju i zadovoljstva poslom koji obavljamo, nužno je dobijanje priznanja za naš rad onda kada je to zasluženo. Zbog toga je važno znati kako se ponašati u onim situacijama kada nam netko svesno podmeće nogu. Šta učiniti kada kolega preuzme zasluge za posao koji smo mi sami odradili?
Uperite prstom u onog koji krade ideju
Iako je često jednostavnije ići linijom manjeg otpora i izbeći direktan sukob nego suočiti se s izvorom problema, u ovom slučaju to nije rešenje. Hrabro stanite pred kolegu koji vam je ''ukrao'' ideju i pokažite da niste neko koga se može zastrašiti i iskoristiti. Situaciju rešite brzo i direktno, bez okolišanja. Ako pokažemo odlučnost, taj kolega će dobro razmisliti hoće li opet napraviti tako nešto.
Ne zaključujte unapred i iznesite vaša zapažanja
Vodite računa o tome šta ćete i na koji način reći. Ne želite izjaviti nešto zbog čega ćete zažaliti na duge staze. Ipak s tom osobom provodite 40 sati nedeljno na poslu. Uvek postoji mogućnost da ste neke stvari pogrešno protumačili i bilo bi šteta da, zbog iznenadnog naleta besa, uništite radni odnos koji se možda mogao spasiti.
- Otkrila sam da pristup bez optuživanja pomaže u boljoj obradi situacije. Objasnite da, iz vaše perspektive barem, izgleda kako postoji velika sličnost u vašim idejama. Podelite svoje zapažanje i potom poslušajte priču iz perspektive druge osobe. - sugeriše Alisa Krane iz agencije "Powerhouse Talent Inc".
Poduzmite korake da sprečite ponavljanje
Na kraju dana, ne možete kontrolisati kako se drugi ljudi ponašaju na radnom mestu. U suprotnom niko nikada ne bi uzimao tuđu hranu iz zajedničkog zamrzivača, niti bi vam kolege slali zadatke svega par minuta pre kraja radnog vremena, u petak. Međutim, sva ta iritantna iskustva mogu poslužiti kao škola za budućnost.
- Možda je to znak da trebate zaštititi svoje ideje - kaže Talia Deljou, suosnivač stranice za profesionalni razvoj "Mavenly & Co".
Ne zaboravite da stavite vašeg šefa u CC svih e-mailova koji se dotiču rada na određenom projektu i pobrinite se da vas se vidi i čuje na radnim sastancima na kojima se razgovara o važnim projektima.
- S vremena na vreme, čak i pre nego projekt bude dovršen, vašem šefu možete poslati izveštaj o radu. Na taj način će on otpočetka biti upoznat s vašim radom, a vi nećete brinuti oko toga da će vam neko ukrasti ideju - kaže Andjela Koupland, osnivač firme "Copeland Coaching" iz Memfisa.
(Telegraf Biznis/Moj posao)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Flegma
Zato se lepo ne trudiš već hvataš krivine i onda nek preuzima zasluge koliko hoće
Podelite komentar
Aca BJ
A di ima tog posla sa 40 sati nedeljno pa da ga i ja potražim?
Podelite komentar
enigma
sipajtemu neki lasativ vecu kolicinu kad ne vidi tesko se dokazuje
Podelite komentar