• 0

Bez pardona: Čistka na najvećem svetskom tržištu rada, treba li i mi da strepimo?

Najveći giganti su rešili da redukuju svoje budžete i rashode, a zaposleni su "prvi na udaru"

  • 0
Otpuštanje otkaz smanjenje zaposlenih Foto-kolaž: Shutterstock

Na američkom tržištu rada, izgleda, postaje sve burnije, iako "bura", zapravo, nikada nije prestala. Od pandemije, preko rata i inflacije do danas, stanje se nije stabilizovalo.

Nedeljama unazad slušamo i čitamo o tome kako najveći divovi iz tehnološke industrije, ali i ostalih oblasti, drastično menjaju svoje politike poslovanja, zaoštravajući stvari na štetu zaposlenih.

Drugim rečima, pljušte otkazi.

Majkrosoft je rekao da sprema najveći broj otkaza do sada, te da će, navodno, otpustiti 11.000 radnika. Ta kompanija je najpre otpustila nešto manje od 1% radne snage, da bi zatim i u oktobru najavila dodatna otpuštanja.

Prethodno su slične poteze napravili Meta i Amazon, i sada već opšte poznati fenomen u Tviteru, koji se samo dodatno produbio. Naime, kompanija kojom upravlja Ilon Mask, sada ima tek 550 inženjera sa punim radnim vremenom.

U kratkom periodu, za svega nekoliko meseci, Tviter je ostao bez najmanje 80 odsto svoje radne snage.

Prema najnovijim informacija, i Gugl sprema masovne otkaze. CNBC piše kako zaposleni sada "tragaju za odgovorima", nakon što su otpuštanja pogodila nedavno unapređene zaposlene, kao i one koji su tu godinama.

Nezadovoljni radnici zahtevaju da rukovodstvo i kolege objasne o čemu se radi, dok kompanija prolazi kroz nesvakidašnju tranziciju, period koji je malo ko očekivao za diva poput Gugla.

U petak je Gugl, koji je u vlasništvu Alfabeta, objavio da otpušta 12.000 zaposlenih, ili otprilike 6% radne snage sa punim radnim vremenom. Da stvar bude gora, neki radnici su se "pripremali" za ovaj ishod, ali neki ne, piše američki medij.

Probudili su se i otkrili da im je pristup imovini kompanije blokiran. Neki od otpuštenih radnika su već dugo na dobrim pozicijama ili su nedavno unapređeni, što je pokrenulo dodatna pitanja o kriterijumima koji se koriste za odlučivanje koji će poslovi biti ukinuti.

Traženje posla otkaz posao biznis Foto: Shutterstock

Ubrzo nakon prvog mejla generalnog direktora Sundara Pičaija, stigao je i mejl od šefa pretrage Prabakara Ragavana, koji je rekao da "takođe oseća odgovornost da im se obrati". Zamolio ih je da svoja pitanja sačuvaju za sastanak zakazan naredne nedelje.

Sve u svemu, s obzirom na vidno uzrdmanu situaciju na najvećem svetskom tržištu rada, ostaje da se vidi kako će se stvari odvijati u našoj zemlji i celoj Evropi, s obzirom na konekcije i povezanost domaćih i stranih kompanija, odnosno u skladu sa "trendovima" - bili oni pozitivni ili negativni.

Kao što znamo, gotovo svaka prilika iz SAD "prelije" se i na svet, pre ili kasnije.

Video: Jasmina Stojanović: Kako sporo živeti i raditi u ovom današnjem brzom vremenu?

(Telegraf Biznis)

Video: Vučić: Potpisaćemo sa SAD značajan energetski ugovor sledeće srede

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>