Da li ste danas izgubili dnevnicu ako se niste pojavili na poslu zbog snega? Advokat pojašnjava za Telegraf

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Popodnevna vejavica koja je juče zahvatila gotovo celu Srbiju nastavila se i tokom noći. Ovog jutra, odlazak na posao predstavljao je veliki izazov za mnoge te nas je interesovalo šta se dešava u slučaju da nismo u mogućnosti da dođemo na posao usled vremenske nepogode.

Znamo da je zakon o radu pravni propis kojim se uređuje prava, obaveze i odgovornosti po osnovu rada, kako zaposlenog tako i poslodavca.  Sam poslodavac ima pravo da Ugovorom o radu, kolektivnim Ugovorom kod poslodavca kao i Pravilnikom o radu uredi prava, obaveze i odgovornosti zaposlenog, kada je to dozvoljeno zakonom i ne može zaposlenim licima da utvrdi manje prava ili nepovoljnije uslove rada od onoga što je propisano Zakonom o radu.  Svakako, opštim aktom poslodavac može da utvrdi veća prava i povoljnije uslove rada, osim ako navedenim zakonom nije drugačije određeno.

Šta se dešava ako smo neočekivano sprečeni da dođemo da radno mesto a nismo u mogućnosti da svoj radni zadatak obavimo od kuće?

Iz advokatske kancelarije Radojević su nam rekli da je veoma bitno da zaposleno lice odmah obavesti poslodavca ukoliko ne može da dođe na posao i da obrazloži svoj izostanak.

- Ukoliko je izostanak povezan sa nanosima snega i neprohodnosti puteva, savetovao bih i to da zaposleno lice napravi fotografije i/ili video zapis kako bi svoje tvrdnje mogao potkrepiti dokazima koje bi službenim mejlom prosledio svom nadređenom - ističe advokat Radojević.

Dodaje da je bitno znati, da u slučaju da zaposleni ne dođe na posao usled vremenske nepogode, da poslodavac ne bi imao obavezu da plati zaposlenom naknadu troškova za odlazak i dolazak sa rada, naknadu za ishranu u toku rada tzv. topli obrok, a mogao bi da zaposlenom uskrati i dnevnicu, imajući u vidu da zaposleni taj dan nije radio, odnosno nije stupio na posao.

Ipak, kako poručuju iz advokatske kancelarije Radojević, postoji mogućnost da poslodavac zaposlenom isplati dnevnicu, kao i da se postigne dogovor da zaposleni nadoknadi vreme koje nije radio u nekom narednom vremenskom periodu. Ovo zavisi od toga da li postoji dobra volja poslodavca za takav dogovor.

Pored toga, poslodavac bi mogao da ovaj dan koji je zaposleni propustio usled vremenske nepogode da upiše kao dan korišćenja godišnjeg odmora.

- Ukoliko bi se to više puta ponavljalo, a zaposleni ne bi uredno obaveštavao poslodavca o svom nedolasku niti bi podneo relevantne dokaze o svom nedolasku, poslodovac bi imao pravo da pokrene postupak za davanje otkaza usled nepoštovanja radne discipline propisane članom 179 stavom trećim Zakona o radu Republike Srbije - zaključuje advokat Radojević.

Na kraju, bitno je znati da je svaka situacija jedinstvena te da zahvteva poseban pristup i analizu. Svakako, ako vas zaveje sneg i ne možete da odete na posao ne propustite da se javite nadređenom i napravite dosta fotografija.

(Telegraf Biznis)

Video: Kako da se nađu najbolji radnik i najbolji poslodavac? Šta je bolje državni posao ili korporacija?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>