Od otpada koji gomilamo može se napraviti milijardu kuća. Proizvodnja kreće uskoro

  • 0
kuća, dnevna soba Foto: Unsplash

Opšte je poznato koliko smeća svi gomilamo, širom planete, posebno onog plastičnog koje se neće razgraditi hiljadama godina, a zagađuje okolinu. Zato se naučnici godinama bore za zaštitu prirode i upozoravaju da što je više moguće koristimo recikliranu plastiku.

Neke kompanije, usmerene na arhitekturu i dizajn, u tome su otišle korak dalje. Naime, JDS architects i norveški startap Othalo patentirali su tehnologiju koja omogućava proizvodnju građevinskih elemenata od 100 odsto reciklirane plastike. Partnerstvo su sklopile i sa UN habitat, piše designboom.com.

Reč je o upcycling tehnologiji koja jedina može da "podnese" toliki teret urbanizacije i potebe za gradnjom, budući da se ostali načini ne isplate, niti su dovoljno efikasni i održivi. Kompanije se nadaju da će uspeti da prošire svoju ponudu i na mobilne uređaje za skladištenje hrane i lekova, sa kontrolisanom temperaturom, zatim na skloništa za izbeglice i veće modularne zgrade, poput škola i bolnica.

Prema toj računici, od plastičnog otpada moglo bi da se napravi milijardu kuća. Da, dobro ste pročitali. To bi značilo da će milioni porodica imati svoj dom, pristupačan za stanovanje, a lokacijski se fokusiraju na Subsaharsku Afriku.

Fokus je na tom delu sveta zato što tamo skoro milijardu ljudi živi veoma siromašno, u lošim kvartovima, bez osnovnih uslova za stanovanje. Samo u Subsaharskoj Africi treba izgraditi 160 miliona jedinica jeftinog stambenog prostora. Do 2050. taj broj bi trebalo da iznosi 360 miliona jedinica.

Rastuća proizvodnja i potrošnja plastike počela je pre više od pola veka.

Od 1950. godine proizvedeno je više od devet milijardi tona plastike širom sveta, od čega se samo devet odsto reciklira. Taj podatak nam dovoljno govori koliko je planeta ugrožena.

U narednih 18 meseci, startap iz Norveške planira da razvije svoju prvu seriju građevinskih elemenata za jeftine stambene jedinice, a za kuću od 60-ak m2 potrebno je osam tona plastičnog otpada koji može da se reciklira. Kako najavljuju, masovna proizvodnja bi trebalo da krene 2022. godine.

Video: Verovali ili ne: U Egiptu prave autoput kroz centar grada, negde udaljen samo 20 cm od zgrada

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>