Danas je Međunarodni dan seoskih žena: Sledi potencijalna izmena dva zakona za bolje uslove
Gradonačelnik Čačka, Milun Todorović, podsetio je da četvrtinu svetske populacije čine žene na selu, a samo 2% poseda se vodi na njih
Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, prof. dr Zorana Mihajlović, danas je sa gradonačelnikom Čačka, povodom Međunarodnog dana seoskih žena, posetila selo Ježevica kod ovog grada, i poručila da žene sa sela žive teško, ali da nisu zaboravljene.
Kazala je i da su Vlada Srbije, Koordinaciono telo, lokalne samouprave i udruženja žena tu da stvaraju bolje uslove za život žena, kao i muškaraca.
- Moja poruka ženama danas je da se udružuju i budu zajedno, jer na taj način možemo da im obezbedimo novac za projekte. Žene su te koje vode računa o gazdinstvima, poljoprivrednoj proizvodnji i garant su očuvanja sela. S druge strane, samo 12% žena su vlasnice gazdinstava, tri od četiri žene rade za smeštaj i hranu, a 60% njih nema pravo na penziju - rekla je ona, ističući da je cilj - jednaki uslovi za sve.
Mihajlovićeva je dodala i da će zajedno sa udruženjima uputiti inicijativu Ministarstvu finansija i Ministarstvu poljoprivrede za izmenu dva zakona, koja će omogućiti ženama penziono i zdravstveno osiguranje, ali i podsticaje za ranjive kategorije, a to jesu žene sa sela.
- Takođe, radimo i na obezbeđenju bolje infrastrukture, kako bi žene i njihove porodice ostale da žive na selu. A lokalne samouprave upućujemo na to da prilikom planiranja budžeta vode računa i obezbede sredstva i podsticaje i za delatnosti kojima se bave žene - navodi Mihajlovićeva.
Gradonačelnik Čačka, Milun Todorović, podsetio je da četvrtinu svetske populacije čine žene na selu, a samo 2% poseda se vodi na njih, što govori o tome koliko su ugrožene.
- Ove žene čuvaju tradiciju, ali se bore za svoj i opstanak svoje dece i porodica. Naš zadatak je da im pomognemo i da ulažemo u infrastrukturu, ali i da pomognemo udruženjima kao bitnim organizatorima plasmana njihovih proizvoda. Važno je i da osnažimo mlade majke, da izgradimo vrtić u Zablaću i da majke sa sela mogu da ostave decu u predškolskim ustanovama, te da imaju vremena za posao u udruženjima i gazdinstvima. Cilj je da žene na selu imaju isti status kao žene u gradu, da budu jednako poštovane - rekao je Todorović.
Nadežda Satarić, predsednica udruženja "Amity", rekla je da su seoske žene dobre majke, domaćice i supruge, ali i vredne radnice na njivi i u toru.
- Hvala gradonačelniku i potpredsednici Vlade što su sa nama, ovaj događaj je važan za sve žene u Srbiji, da pošaljemo poruku da je udruživanje put da lakše nađu prolaz do tržišta i lanca dobavljača, radeći na razvoju sela. Žene iz seoskih sredina su među najpogođenijim pandemijom, opterećene su još više kućnim poslovima, brigom o deci koja su kod kuće, ali i o starijim članovima domaćinstva, uz sve druge poslove koje rade u poljoprivredi. Apelujemo na muškarce da u većoj meri pomažu ženama u obavljanju kućnih poslova, jer i one ravnopravno rade u polju i na njivi - rekla je Satarićeva.
(Telegraf Biznis)