Rusija planira da zaustavi izvoz đubriva: Preti da šokira globalno tržište i podigne cenu hrane

Zamena njihovih količina bi u najboljem slučaju trajala skoro pola decenije, a u nekim slučajevima bi se pokazalo gotovo nemogućim

Foto-ilustracija: Telegraf.rs, Shutterstock

Pokušaji Rusije da zaustavi izvoz đubriva proizvedenog od strane domaćih kompanija, preti da šokira globalno tržište i da podigne cene prihrane za biljke do novih rekorda, što će dovesti do nove inflacije u cenama hrane širom sveta.

Ministarstvo industrije i trgovine pozvalo je ruske proizvođače đubriva da smanje količine za farmere zbog problema sa isporukom stranih logističkih kompanija, navodi se u saopštenju.

Zemlja koja se suočava sa sve većim međunarodnim sankcijama zbog invazije na Ukrajinu, glavni je jeftini izvoznik svih vrsta hranljivih materija za useve.

- Gubitak Rusije i njenog velikog izvoza bio bi ozbiljan šok za tržište - rekao je Aleksis Maksvel, analitičar Blumbergovog zelenog tržišta, prenose mediji.

Ovaj potez Rusije dodaje još veću neizvesnost globalnom tržištu u trenutku kada farmeri u Brazilu, najvećem svetskom uvozniku đubriva, već imaju problema sa dobijanjem hranljivih materija za useve.

Južna Amerika predvodnik je u globalnom izvozu soje, kafe i šećera, tako da bi smanjena dostupnost đubriva i viši troškovi mogli da pogoršaju inflaciju hrane.

Indeks cena đubriva u Severnoj Americi na zelenim tržištima porastao je u petak za 10 odsto, što je najviši nivo od decembra. Cene popularnog azotnog đubriva uree porasle su za još 5 procenata u Nju Orleansu ove nedelje.

Cene đubriva su već bile u porastu zbog krize prirodnog gasa u Evropi koja je primorala neke proizvođače da smanje proizvodnju ili da je, u nekim slučajevima, zatvore. Prirodni gas je ključni sastojak u pravljenju đubriva na bazi azota. Povišene tarife, ekstremni vremenski uslovi i sankcije Belorusiji, takođe doprinose rastu cena.

Foto-ilustracija: Telegraf.rs

- Zamena njihovih količina bi u najboljem slučaju trajala skoro pola decenije, a u nekim slučajevima bi se pokazalo gotovo nemogućim jer je Rusija veliki izvor mineralnih naslaga pronađenih na nekoliko drugih globalnih lokacija - rekao je Maksvel.

Zaustavljen izvoz iz Rusije bi značio veće troškove za poljoprivrednike širom sveta, potencijalno povećanje troškova hrane kada globalne cene dostignu rekordne vrednosti, prenosi Bloomberg.

(Telegraf Biznis)