Cena šećera najviša od 2012. godine: Opet poskupljuju sokovi i čokoladice?
Cene prerađene hrane već rastu na globalnom nivou, a sada na red stižu popularni konditorski proizvodi i sokovi
Cene šećera su skočile, jer je rastuća potražnja bila praćena sve lošijim vremenskim izgledima — a analitičari kažu da "još uvek ima prostora da cene porastu".
Fjučersi na sirovi šećer su poslednjih dana porasli na oko 50 centi po kilogramu i dostigli 11-godišnji maksimum.
Šećer se, kao sirovina, našao na tzv. bikovskom tržištu, jer su cene i dalje visoke - kratkoročno i srednjeročno, preneo je CNBC. Ključni razlog za probleme sa šećerom su vremenski rizici, koji pogađaju najveće proizvođače ove namirnice.
Podsećamo, iz istog razloga se očekuje i velika nestašica pirinča, koja bi sa sobom mogla doneti veće cene. Naša anketa je pokazala da blizu 64% građana Srbije redovno kupuje pirinač, dok ga samo 0.95% ne kupuje nikada.
CNBC dalje piše da bi se rastuće cene šećera mogle preneti na krajnje potrošače, u vidu poskupljenja njihovih omiljenih slatkiša, poput sladoleda, keksa, čokolada, bombona.
- Porast cena konditorskih proizvoda i napitaka na bazi šećera podrazumevan je rastućim vrednostima šećera - rekao je Džon Stensfild, viši analitičar u DNEXT, platformi za analizu podataka.
Cene prerađene hrane već rastu na globalnom nivou. "U čokoladici imate mleko, kakao prah i ostalo, a ti troškovi takođe rastu. Tu su i troškovi energije i rada, što sve utiče na proizvodnju i rast cena takve vrste robe", dodaje Stensfild.
On je dalje naveo da se poslednjih nedelja sezona drobljenja trske u Aziji smanjuje, te da su nastupile velike promene u ključnim zemljama proizvođačima, pre svega u Indiji, na Tajlandu, zatim u Kini i Pakistanu.
Indija je drugi najveći proizvođač šećera u svetu, posle Brazila. Početkom aprila, udruženje All India Sugar Trade Association je smanjilo svoje procene proizvodnje šećera za skoro 3 odsto za rodnu godinu od oktobra 2022. do septembra 2023.
(Telegraf Biznis)