Za američku kugu postoji vakcina, ali njeno dejstvo nije potvrđeno: Jedan je siguran način "lečenja"
Jedine merodavne mere za bezbedno eliminisanje jesu vatra, spaljivanje zaraženih društva, odnosno prvo gušenje i uništavanje zaraženog materijala
Direktor Akademije za pčelarstvo i apiterapiju Milan Stevanović izjavio je danas da nije potvrđeno da će vakcina protiv američke kuge koja napada pčele, biti delotvorna i uspešna u sprečavanju njenog širenja.
On je za Tanjug rekao da medonosna pčela odnosno kranjska pčela, nije u smanjivanju i zaslugom pčelara se taj broj održava, uz određene poteškoće kako kroz trovanje, tako i kroz bolesti pčela.
Napominje da svetski apel koji kaže da se nestajanje pčela odnosi pre svega na divlje pčele, odnosno solitarne pčele koje obitavaju u prirodi i nisu metodosne, imaju istu ulogu kao i metodosne pčele, oprašivanja, ali nisu pod nadzorom čoveka i njihov broj se smanjuje upravo iz razloga pre svega zagađenja i upotrebe raznoraznih pesticida, koji njih ubijaju.
Stevanović kaže da vakcina nije klinički potvrđena i da ne postoje relevantni podaci da je ona delotvorna i efikasna u sprečavanju širenja američke kuge, već se zasniva na takozvanim mrtvim vakcinama koje su poznate još iz pedesetih godina prošlog veka.
Dodaje da po zakonu Republike Srbije, jedine merodavne mere za bezbedno eliminisanje jesu vatra, spaljivanje zaraženih društva, odnosno prvo gušenje i uništavanje zaraženog materijala voska, koštica, ramova pčela.
- Pčelari su skloni eksperimentima u nekim početnim fazama. To nije merilo i ne daje rezultate koje treba da da. Mere su takve, zakonom propisane i to je jedino što možemo da prihvatimo kao merodavno u efikasnom sprečavanju širenja američke kuge, za sad - rekao je on u izjavi za Tanjug.
(Telegraf Biznis)