Dragorad ne žali uvećan račun za struju: Kap kiše nije pala 2 meseca, morao da napravi ovaj korak na njivi

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: telegraf.rs/D.G.

Setva pšenice u Mačvi je završena i njive zasejane početkom optimalnog roka, u oktobru, već se zelene. Veliki broj poljoprivrednika se žali da je zbog nedostatka vlage pšenica slabo i neujednačeno nikla, što se moglo i očekivati jer je žarko leto smenila sušna jesen sa toplim vremenom i malo padavina.

Zbog toga je Dragorad Davidović iz Bogatića upalio pumpe i počeo da navodnjava 9 hektara zasejanih pšenicom.

- Stručnjaci su savetovali da se setva obavi u optimalnom roku, ali niko nije mogao predvideti da skoro dva meseca neće pasti kap kiše. Ja sam pšenicu posejao na vreme, a kada sam primetio da slabo i teško niče uključio sam pumpe i počeo da navodnjavam - kaže Davidović.

Rezultat se ubrzo pokazao jer je iznikla pšenica krenula da buja, ima zdrave zelene listova, a navodnjavane njive izgledaju kao u rano proleće.

Foto: telegraf.rs/D.G.

- Očekujem da posle navodnjavanja iznikne i seme koje je dublje posejano i u suvoj zemlji do sada nije moglo da proklije i iznikne - dodao je Davidović.

Navodnjavanjem je sprečio pojavu lisnih vaši i cikada koje šire virus kržljavosti na usevima koji su zasejani u optimalnom roku, kao i glodara koji se hrane posejanim i isklijalim semenom.

- Toplo i suvo vreme u oktobru pogodovalo je ovim štetočinama. Vaši i infekcije virusima u početnoj fazi razvoja pšenice prouzroku najveće štete koje se primećuju tek u rano proleće i manifestuju se propadanjem bokora biljke i zaostajanjem u porastu što se odražava na prinos - kažu poljoprivredni stručnjaci.

Nakon što je kao pravi domaćin blagovremeno obavio sve agrotehničke mere i njive zasejao deklarisanim semenom, Davidović ne žali što će dobiti uvećan račun za struju i veruje da će se ulaganje u navodnjavanje na leto isplatiti kroz veći prinos pšenice.

(Telegraf Biznis)