Mlinari traže poskupljenje brašna, zapretili nestašicama: Hoće da se ukine Uredba o ograničenim cenama
Poslovno udruženje „Žitounija” - Udruženje mlinske, pekarske i testeničarske proizvodnje Srbije zatražilo je od Vlade da ukine Uredbu o ograničenim cenama brašna ili da dozvoli poskupljenje proizvođačke cene ove životne namirnice prenosi Dnevnik.
Kako dalje navodi ovaj list, udruženje je uputilo zahtev Vladi Srbije i ministarstvima unutrašnje i spoljne trgovine, finansija i poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da odmah ukine Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica kojom su propisane maksimalne proizvođačke i maloprodajne cene za pakovanja brašna od kilograma T-400 i T-500 ili da važnost Uredbe ne produžava posle 28. februara 2025. godine.
Ukoliko se to ne dogodi, „Žitounija” predlaže da na prvoj narednoj sednici Vlada Srbije izmeni Uredbu i da proizvođačka cena brašna T-500 (pakovanje 1/1) bude 45 dinara, a proizvođačka cena brašna T-400 za isto pakovanje koriguje na 52 dinara. Sadašnje cene po Uredbi za brašno su za T-500 40,90 dinara, a T -400 - 45 dinara.
Po ovim cenama proizvođači moraju trgovcima na malo da isporučuju 50 odsto isporučenih količina na mesečnom nivou u odnosu na isti period prethodne godine.
Maksimalna količina brašna koju trgovac na malo može da proda potrošaču u pojedinačnoj kupovini je pet kilograma brašna tip T-400 glatko i pet kilograma brašna tip T-500, precizira se u Uredbi.
Direktor „Žitounije” Zdravko Šajatović izjavio je za Dnevnik da zahtev Udruženja, i ako bude ispunjen, neće puno uticati na kućne budžete, ali da će, s druge strane, pomoći mlinarama koji pakuju brašno od kilograma.
- Ukoliko se zahtev „Žitounije” prihvati i proizvođačka cena brašna poveća, potrošači je neće znatno osetiti jer tražimo minimalnu korekciju proizvođačkih cena ove namirnice - naveo je Šajatović.
U prodavnicama kilogram brašna T-400 po Uredbi o ograničenim cenama košta 54,90 dinara, a T-500 se prodaje za 49,90 dinara, ali je u radnjama brašno i do 85 dinara, u zavisnosti od proizvođača.
S druge strane, kilogram pšenice na Produktnoj berzi Novi Sad sada košta 26,10 dinara. U sušnoj godini, koja je donela male prinose, pšenica je tokom žetve vredela oko 20 dinara kilogram i poljoprivrednici su je prodavali samo onoliko koliko su morali da bi se razdužili. Drugi deo čuvaju iščekujući bolju cenu.
U zahtevu se navodi da je neprihvatljivo da se u jednom delu socijalne politike trošak prenese na deo mlinarske industrije, koji brašno pakuju u ambalaži od kilograma.
- Ne želimo da ulazimo u pojedine mere i ciljeve socijalne politike, ali podsećamo vas da se trošak mera socijalne politike u celosti mora nadoknaditi iz budžeta Republike Srbije, što je inače sistemsko i zakonsko rešenje. Razlog vidimo i u tome što je cena pšenice u međuvremenu (od žetve do danas) povećana za oko 20 odsto. Dalje insistiranje nadležnih na opstanku navedene mere u narednom periodu može dovesti do nestašica brašna - navodi se u zahtevu „Žitounije”.
Zahtev je i pravno formalno potkrepljen jer je prilikom donošenja osnovne Uredbe (18. septembra 2023. godine) navedeno da privremena mera ne može da važi duže od šest meseci. S obzirom na to da je zakonski rok važenja istekao još krajem marta 2024. godine, ne postoji pravni osnov za produžavanje važnosti navedene Uredbe.
(Telegraf Biznis/Dnevnik)