Najlošija sezona u posljednjih 15 godina: Šljive gotovo i da nema
0
0

V. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: RINA
Regija Gradačca, poznata po uzgoju šljive, suočava se s najlošijom sezonom u poslednjih 15 godina. Zbog nepovoljnih vremenskih uslova, šljive gotovo da i nema, a uzgajivači nisu zadovoljni ni kvalitetom plodova.
Klimatske promene, proletni mrazovi i kiše negativno su uticali na prinos i kvalitet, smanjujući količinu šljive koja će ove godine biti proizvedena na svega 500 tona, što je deseti deo prošlogodišnjeg prinosa.
Teme za vas
202 mosta, 15 raskrsnica, širina koridora i do 300 metara: Ovako će izgledati nova brza saobraćajnica u Srbiji
Milan gaji voće za koje verovatno niste čuli: Bere se pincetom a kilogram košta skoro 30.000 dinara
Uzgajivači, koji su prethodnih godina ponosno izvozili šljive u Evropu, posebno u Nemačku, sada se suočavaju s velikim izazovima.
Očekivanja za izvoz u ovoj sezoni su minimalna, a voćari apeluju na vlasti BiH za pomoć kako bi izašli iz finansijske krize.
(Telegraf Biznis/Biznis.ba)