16 mogućih mera za oporavak privrede
Podrška privatnom sektoru u iznosu dve plate po zaposlenom. Subvencije za zakup lokala, oslobađanje PDV, smanjenje poreza, odlaganje plaćanja komunalnih troškova...
Posle preporuka i predloga mera za privredu i radnike koje su uputile nevladine organizacije, poslovna udruženja i sindikati, upućen je još jedan predlog mera za poslovnu zajednicu u bori sa korona virusom.
Predlog mera možete preuzeti OVDE.
Neke od mera su: Podrška privatnom sektoru u iznosu dve plate po zaposlenom. Subvencije za zakup lokala, oslobađanje PDV, smanjenje poreza, odlaganje plaćanja komunalnih troškova...
Veliki deo preduzeća već sada je na “veštačkom disanju” i nije u mogućnosti da izmiruje obaveze prema bankama, radnicima, državi i dobavljačima. Korona nije samo uzrokovala pad prihoda, već u velikom broju slučajeva njihov potpuni izostanak. Dobra stvar je da kod većine mera nema potrebe da se odmah obezbede sredstva već je dovoljno da se daju poreski krediti, a da se u međuvremenu obezbedi novac za finansiranje deficita.
Procena je da bi se ovim merama država zadužila 3-5 milijardi evra (5-10% GDP) i potrošilo bi se 1-3 milijarde deviznih rezervi.
Smanjenja prihoda od PDV-a bilo bi kratkoročno. Uz upumpavanje 3-5 milijardi u periodu 15. april - 31. decembar gubitak PDV-a bi bio nadoknađen. Ukoliko dođe do stabilizacije na zdravstvenom polju, a mere se efikasno sprovedu, moguće je da na kraju godine prihodi od PDV-a budu veći od planiranih.
Svedoci smo da se u SAD takve meru upravo pripremaju u vidu direktne intervencije FED-a u iznosu koji se inicijalno bliži 1.000 milijardi dolara. Poređenja radi, društveni proizvod Srbije je oko 50 milijardi dolara, poručuje privrednik Tomislav Momirović, ispred Udruženja Hores.
Četiri oblasti su trenutno najugroženije: izvoz, transport, turizam i građevina. Borba sa krizom izazvanom korona virusom, kako navodi, ima tri elementa:
- Obezbediti zdravlje ljudi i zaustaviti virus.
- Obezbediti minimum funkcionisanja države u vremenu karantina.
- Pripremiti ekonomiju za period posle zaustavljanja virusa.
U razgovoru sa privrednicima u Italiji, Sloveniji, Nemačkoj i kod nas i praćenjem situacije u svetu pojavljuju se tri problema sa kojima se suočava privreda tokom i posle korona krize:
1. Kako sačuvati radna mesta
2. Otplata kredita i lizinga i stabilnost finansijskog sektora
3. Problemi malih , srednjih i mikro preduzeća (plate, porez, kirija, krediti)
Cilj mera mora da bude da se zaštite radnici, poslodavci i finansijski sektor.
- Predložene mere nemaju očigledne negativne efekte, osim povećanja spoljnjeg duga. Naravno to jeste realna cena stabilizacije i ona nije za potcenjivanje, ali i druge države u Evropi kao i SAD će uraditi isto. Nezahvalno je porediti ovu situaciju sa bilo čim u bliskoj prošlosti, ali smo već imali iskustva iz fiskalne konsolidacije i tu se pokazalo da hrabro i odgovorno liderstvo može da uradi mnogo - navodi on.
(Telegraf Biznis)