Gejts hitno poziva kompanije da ulažu u ovaj sektor: "Na kraju se sve, zaista, svodi na ekonomiju"
Nijedna vlada na svetu nema količinu novca koja nam je potrebna da utiče na ovu tranziciju, rekao je Džon Keri, koji se kao i Gejts zdušno zalaže za ulaganje većih sredstava u borbu protiv klimatskih promena
U toku je Svetski ekonomski forum (World Economic Forum, WEF), ali ove godine u virtuelnom izdanju kao Davos Agenda, a putem video-konferencije uključio se i američki milijarder Bil Gejts.
Tom prilikom je istakao "hitnu potrebu" da kompanije pojačaju svoje napore i ulažu više u nove zelene tehnologije, kako se borba protiv klimatskih promena intenzivira.
Gejts je rekao da su potrebni podrška i ulaganja privatnog sektora da bi nove tehnologije bile šire dostupne.
- Ekološki prihvatljiv razvoj u oblastima kao što su zeleni vodonik, direktno zahvatanje vazduha i čisto vazduhoplovno gorivo već postoje, ali preduzeća moraju i da pomognu u izgradnji - i da postanu kupci - takvih proizvoda, kako bi oni bili pristupačniji - naveo je Gejts, dodajući da se "na kraju, sve zaista svodi na ekonomiju".
Inače, CNBC podseća da njegova kompanija "Breakthrough Energy" ulaže u održive tehnologije.
- Uparivanje tih novih tehnologija sa velikim kompanijama, koje imaju veštine da grade takve stvari u velikom obimu, to vidim kao hitan plan - istakao je Amerikanac.
Ovakvi komentari dolaze mesecima nakon konferencije COP26 (United Nations Climate Change Conference), održane u Glazgovu, na kojoj su zabeležene rekordne posvećenosti klimatskim akcijama iz privatnog sektora. To je uključivalo korporativne prijave u "First Movers Coalition", inicijativu za održive investicije koju su pokrenuli Svetski ekonomski forum i američki izaslanik za klimu, Džon Keri.
Takođe govoreći u sredu, kao i Gejts, Keri je pozdravio "angažman privatnog sektora bez presedana" na COP26, nazivajući to "vitalnim delom rešenja".
- Nijedna vlada na svetu nema količinu novca koja nam je potrebna da utiče na ovu tranziciju - rekao je tokom Davos Agende. "Biće to ulaganja privatnog sektora i otkrivanje privatnog sektora više od bilo čega drugog... To je ono što će nas izvući iz ove rupe", dodao je.
Ipak, Keri je takođe naglasio hitnost da se više kompanija uključi. "Znamo da možemo da uradimo stvari. Sada moramo da ubrzamo proces što je brže moguće. To je vizija koju moramo da iznesemo na sto u narednim mesecima i godinama", istakao je.
Prošle nedelje je Svetski ekonomski forum objavio svoj Izveštaj o globalnim rizicima za 2022, u kojem je nereagovanje na klimatske promene navedeno kao najveći globalni rizik u narednih 10 godina. U posebnom izveštaju koji je takođe objavljen prošle nedelje, Nacionalna uprava za okeane i atmosferu otkrila je da je 2021. bila jedna od najkatastrofalnijih klimatskih godina u istoriji, pri čemu je samo SAD pogodilo 20 zasebnih katastrofa, sa cenom od milijardu dolara.
(Telegraf Biznis)