Okupili se ministri finansija: Ima li kraja korona krizi?
Međunarodni monetarni fond predviđa da će globalna ekonomija ove godine porasti po stopi od 4,4 odsto
Ministri finansija iz Grupe 20 najrazvijenijih ekonomija sveta i privreda (G20) započeli su danas dvodnevni sastanak na kojem će razgovarati o strategijama za izlazak iz globalnog ekonomskog usporavanja, izazvanog pandemijom.
Razgovori ministara finansija G20 i guvernera centralnih banaka održavaju se u hibridnom formatu, usled zabrinutosti da bi širenje veoma zaraznog omikrona i rastuća inflacija mogli da pomute izglede za oporavak globalne ekonomije, prenosi japanska agencija Kjodo.
- Zaista dolazi teška zima za globalnu ekonomiju suočenu sa pandemijom, koja je dalekog od svog kraja - izjavio je predsednik Indonezije, Joko Vidodo, u svom uvodnom govoru.
Kaže kako se tokom ove situacije "nijedna država ne možeoporaviti sama".
- Sve zemlje su međusobno povezane. Uspon jednog regiona pokrenuo bi uspon drugih regiona, dok bi, s druge strane, kolaps jednog regiona rezultirao kolapsom drugih - kaže.
Indonežanski predsednik je upozorio na "rivalstvo i nove tenzije koje bi mogle da utiču na globalni oporavak", ali i da ugroze svetski mir, kao što je, kako kaže, trenutna situacija u Ukrajini.
Međunarodni monetarni fond predviđa da će globalna ekonomija ove godine porasti po stopi od 4,4 odsto, što je slabije od prošlogodišnjeg rasta od 5,9 odsto.
Prema proceni Ifo instituta, korona kriza koštala je skupo nemačku privredu, u visini od 330 milijardi evra, što odgovara gubitku u visini od 10 odsto BDP-a 2019. godine.
Osim toga, japanski izvoz je u januaru 2022. porastao manje nego što se očekivalo, jer su se proizvođači suočili sa usporavanjem inostrane potražnje za automobilima i visokim cenama sirovina.
(Telegraf Biznis)