Veliki uspeh naših farmaceuta na sajmu "Arab Health2024" u Dubaiju
Dvanaest srpskih kompanija je imalo više od 600 sastanaka sa potencijalnim partnerima
Srpska farmaceutksa privreda predstavila je izvoznu, inovativnu ponudu u oblasti humane biomedicine i veterine na Međunarodnom sajmu farmaceutske industrije "Arab Health2024" u Dubaiju, gde su domaće firme imale više od 600 sastanaka i bilateralnih razgovora sa potencijalnim partnerima.
Sajam je trajao od 29. januara do 1. februara, a 12 srpskih kompanija, koje su prvi put učestvovale na sajmu u organizaciji Privredne komore Srbije (PKS) i Razvojne agencije Srbije (RAS ).
Na "Arab Health 2024" učestvovalo je više od 3.450 izlagača iz 180 zemalja, a bilo je oko 110.000 posetilaca.
Sekretar Udruženja za farmaciju i medicinsku delatnost PKS Mirjana Vučićević istakla je da su srpske kompanije na dobrom putu ka širenju poslovanja na Bliski i Daleki istok, ali i druga svetska tržišta, objavila je PKS.
"Najviše posetilaca i sastanaka bilo je sa predstavnicima iz UAE, Katara, Kuvajta, Libana, Saudijske Arabije, Iraka, Irana, Maroka, Indije, Rusije, Pakistana, Jemena. Osim kontakta sa potencijalnim novim partnerima, naše kompanije su imale i sastanke sa distributerima sa kojima već sarađuju, pa je ovaj sajam bio odlična prilika za direktno upoznavanje i proširenje distributerskih ugovora", rekla je Vučićević.
Svoje proizvode i usluge na "Arab Health2024" svetskoj javnosti predstavili su Institut za primenu nuklearne energije (INEP), "Neomedica", "Proxima", "Esensa", "Par Pak", "Elephant Pharma", "Privredno društvo VZK", "Uniplast", "Nevena", "Milpharm", "Cortex Labs" i "Stojanović Pharm".
Osim kompanija koje su bile izlagači u okviru našeg nacionalnog štanda, na sajmu su samostalno izlagale "Vizaris", proizvođač RTG aparata i "Ako Med", proizvođač hirurških konaca.
Farmaceutska industrija Srbije u Dubaiju ponudila je različite kategorije proizvoda među kojima su medicinska sredstva, dijetetski suplementi i kozmetički proizvodi, a u ponudi je bila i ugovorna proizvodnja uz kompletnu uslugu razvoja proizvoda od definicije formulacije do dizajna proizvoda.
Takođe, na Nacionalnom paviljonu Srbije predstavile su se i kompanije koje se bave projektovanjem i proizvodnjom elektro-medicinskih aparata i uređaja, in vitro dijagnostičkih medicinskih sredstava, ali i proizvođač inovativne aktivne farmaceutske ambalaže koja sadrži jone srebra.
Predstavnici INEP-a i Nacionalne agencije Ohaja (Ohio Department of Development - ODD) razmotrili su saradnju u oblasti zajedničkih istraživačko inovacionih projekata.
INEP je promovisao inovativna rešenja u oblasti humane i veterinarske dijagnostike, regenerativne medicine i kozmetologije, kao i ostale projekte.
Direktorka INEP-a Marija Gnjatović je rekla da je naglasak stavljen na naučni rad istraživača tog instituta, koji predstavlja osnovu za inovacionu aktivnost u oblasti biomedicine, zahvaljujući dobroj saradnji sa kliničkim centrima i čitavim zdravstvenim sistemom Srbije.
O mogućnostima za uspostavljanje saradnje sa američkim kompanijama razgovarali su i predstavnici Grupacije proizvođača medicinskih sredstava PKS, a Saša Tričković predsednik ove grupacije i generalni direktor niške kompanije "Neomedica" naveo je da je nastup srpskih privrednika odlična prilika da se naši proizvodi prikažu ovom delu sveta.
"Važno je da imamo nacionalni štand na ovakvim sajmovima jer se proizvodi i rešenja mnogo lakše i uspešnije prezentuju. Sada je vreme da sredimo utiske i podržimo inicijativu za narednu godinu kako bi smo pravovremeno osigurali mesto za nacionalni štand. Radujem se budućoj saradnji i uspešnim projektima", istakao je Tričković.
(Telegraf Biznis)