Ovaj Trampov potez šokirao je Ameriku: Sa kompanijama u državi dešava se nešto neverovatno

V. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock, Wikipedia

Sve više američkih kompanija sahranjuje svoje programe diverziteta. Najnoviji primer je da Gugl kalendar više neće prikazivati  datume kao što su "Mesec ponosa", posvećen LGBTQ populaciji  ili "Mesec crnačke istorije", posvećen crnačkoj populaciji.

Internet kompanija je na talasu negativnih reakcija protiv DEI - skraćenica znači "Različitost, jednakost i inkluzija". Donald Tramp  dugo je bio protivnik ovih inicijativa za diverzitet u američkim kompanijama. Nakon povratka u Belu kuću, dekretom je zabranio DEI u američkim vlastima.

Koje kompanije prave otklon od DEI?

Mnoge od najvećih američkih kompanija su poslednjih meseci smanjile ili obustavile svoje programe diverziteta. Promene u kompaniji Meta, trgovinskim lancima Volmart i Target, kao i u Amazonu i Fordu, našle su se na naslovnim stranama.

Međuti, brojne druge kompanije su tiho ukinule svoje programe diverziteta. Američka radio stanica NPR imenuje Dizni, Gugl, GM, GE, Pepsi, Intel, PejPel, Čiipotle, Komkast, 3M, i Regeneron

Švajcarska farmaceutska kompanija Novartis izbrisala je svoju stranicu o diverzitetu u SAD, kao i nemački trgovinski lanac  Aldi Sud.

Druge švajcarske kompanije sa jakim prisustvom u SAD do sada nisu napravile nikakve promene.

Međutim, određene američke kompanije su odstupile od DEI pod pritiskomuticajnih desničara i pre nego što je Tramp preuzeo dužnost - na primer Harli Dejvidson i Džon Dir prošle godine.

Šta tačno kompanije menjaju?

Pored simboličnih mera poput onih koje je preduzeo Novartis, mnoge druge kompanije promenile su politiku zapošljavanja. Na primer, Intel je izbrisao svoj prethodni cilj od 25 odsto žena na rukovodećim pozicijama iz svog izveštaja kompanije za 2024, koji je objavljen prošle nedelje.

Gugl je početkom februara obavestio zaposlene putem da više neće imati ciljeve pri zapošljavanju u cilju poboljšanja diverziteta. Meta i McDonalds su takođe smanjili ove programe poslednjih nedelja.

Kako kompanije opravdavaju svoje postupke?

DEI je veoma kontroverzan u SAD. Kritičari optužuju programe da favorizuju određene grupe i diskriminišu druge. To naglašava i nekoliko kompanija koje su komentarisale promenu svoje politike.

Menadžer Meta Džanel Gejl objasnila je za Si-En-En (CNN) otklon kompanije od DEI programa, rekavši da je termin "DEI" "politički nabijen" jer predlaže "preferencijalni tretman nekih grupa u odnosu na druge".

- Pravni i politički pejzaž u SAD se menja. Tramp uporno opisuje programe diverziteta kao "nezakonite" - nastavlja Gejl, jasno stavljajući do znanja da Tramp igra ulogu u ataku na DEI programe.

Odluka Vrhovnog suda iz 2023. godine zabranjuje diskriminaciju na osnovu urođenih karakteristika. Slučaj se odnosio na različite uslove za prijem na američke univerzitete osnovu boje kože. Međutim, još uvek nije doneta odluka Vrhovnog suda o programima DEI koje vode privatne kompanije.

Ima li kritika kraja DEI?

Zagovornici DEI inicijative vide kao put ka jednakim mogućnostima za manjine ili osobe sa invaliditetom. Sada se plaše da će talas protiv DEI dovesti do diskriminacije grupa u nepovoljnom položaju u procesu zapošljavanja.

Osim toga, neki programi imaju i ekonomski smisao, rekla je za „Bilanz“ Danijela Frau, službenica za diverzitet u ZHAV-u.

- Različitost i inkluzija se ne odnose samo na zastupljenost manjina, već na pružanje mogućnosti svima da razvijaju i koriste svoje veštine - rekla je i dodala da je stoga udaljavanje od programa DEI "oportunističko", prenosi Blick.

(Telegraf Biznis)