Šef mi se nabacivao satima, menadžer me poljubio: Srpkinju strah da prijavi uznemiravanje, pa ostane bez posla

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Anonimna radnica jedne strane kompanije, koja ima formu i u Srbiji, podelila je svoje traumatično iskustvo na društvenim mrežama, opisujući situacije uznemiravanja od strane nadređenih i izražavajući zabrinutost zbog pravnih posledica ako o tome progovori.

Kako navodi, radi za stranu firmu preko ugovora, dok joj plata stiže preko firme u Srbiji. Često putuje i trenutno živi u inostranstvu na turističkoj vizi. Prvi incident desio se tokom njenog odmora u mestu gde njen šef poseduje dve kuće – jednu za sebe i jednu za goste. Zaposleni imaju mogućnost da koriste gostinski smeštaj uz prethodnu najavu, što je i ona iskoristila. Međutim, tokom boravka, tvrdi da joj se šef nabacivao, bio uporan, pripit, te loše reagovao na njeno odbijanje. Situacija je trajala više od sat vremena, a ona je nakon toga bila u šoku, osećala se nesigurno i morala da promeni smeštaj o sopstvenom trošku.

Drugi incident dogodio se godinu dana ranije, kada ju je jedan od menadžera poljubio u vrat dva puta tokom poslovne večere pred kolegama.

- Za prvi incident niko nije bio tu. Za drugi možda i imam svedoke, ali sumnjam da će iko bilo šta da uradi. Ovo su bogati i moćni ljudi, od kojih mnogi zavise - napisala je.

Radnica ističe da je u više navrata prijavljivala i druge probleme u firmi poslovnom savetniku, ali da se ništa nije rešilo. Sada se plaši da i ovu situaciju prijavi, jer nije sigurna da li može da očekuje poverljivost ili će informacija doći do onih koje prijavljuje.

- Da li postoji pravni okvir koji me štiti? Kako mogu da iznesem istinu, a da ne snosim posledice? - pita se u objavi.

Kaže da se oseća psihički iscrpljeno, da gubi apetit, loše spava i sve se više povlači u sebe. Iako razmišlja o otkazu, ne želi da postupci onih koji su je uznemiravali ostanu bez posledica.

- Ne želim osvetu, ali neću da ćutim. Znam da nisam jedina koja je prošla kroz ovako nešto i želim da ih neko pozove na odgovornost - zaključila je.

Njen slučaj pokrenuo je brojna pitanja o zaštiti zaposlenih u stranim kompanijama, posebno onih koji rade u nesigurnim uslovima i zavise od ugovora i viza. Pravna zaštita u ovakvim situacijama često zavisi od zakonodavstva zemlje u kojoj se nalaze, ali i od politike same firme.

(Telegraf Biznis)